1. saponifikasyon, adiposer reaksiyonu da denilmektedir. nemli veya ıslak ortamda kalan, özellikle yağ dokusu bakımından zengin cesetlerin bozulmamasına yol açan hidroliz reaksiyonudur. yağlar hidroksit iyonlarının yoğun bulunduğu ortamlarda gliserin ve yağ asitlerine ayrışır. cesetler muma yakın bir kıvamda uzun süre korunabilir. oksijenli ortamla temas gerçekleşir gerçekleşmez çürüme kaldığı yerden devam eder. tüm vücutta olması gerekmez. genelde yağ doku birikimi olan kısımlarda görülür.

    ülkemizde yakın tarihte en meşhur sabunlaşma reaksiyonu turgut özal`ın mezarının otopsi için açılmasıyla ortaya çıkmıştır. sanılanın aksine mucize değil, bilimsel bir olgudur. katolik kilisesi kayıtları böyle yüzlerce azizi anlatır. günümüzde gıda ürünlerinin içeriklerindeki kimyasalların vücutta yağ dokularda birikmesi, toprakta bulunan tarım ilaçları, kimyasal atıklar gibi etkenlerin artmış olması reaksiyonun eskiden olduğu kadar az görülmemesinin nedenidir. fransa`da yapılan bir çalışmada genç cesetlerdeki sabunlaşmanın gıda ürünleriyle ilişkili olduğu savunulmuştur.

    değişik hidroksit iyonlarıyla farklı tiplerde sabunlar oluşturulabilir. arap sabunu, kalsiyum ve potasyum tuzları örnek verilebilir. bu reaksiyon yağ işlemede, yağların saflığının belirlenmesinde de kullanılır.