• youreads puanı (6.00)
 1. wilma elles'in yer aldığı kamu spotu. ucunda insanların hayatı olan bir kamu spotu için keşke türkçe konuşabilen birini koysalarmış.

  ilk izlediğimde "neymiş yöntemin adııı, napçakmışııız ağzına mı üfliycekmişiz?" gibi tepkiler vermeme sebep oldu. onuncu izlediğimde ise 112 yi aramamız gerektiği kısmını çözebildim. geri kalanı ile ilgili hâlâ çekincelerim var. sanırım yere düşen birini görürsek arada etrafa bağırarak göğsüne bastırıyoruz.

  not: kalp masajı yapabilenler eqlesin.
 2. bayılmanın tek başına cpr endikasyonu olduğunu öğrendiğim kamu spotudur. bu kadar mı çabuk değişir endikasyonlar? tüm bildiklerimi unuttum, baştan okuyacağım şimdi her şeyi. pof.
 3. kamu spotunda, anlatılmak istenip de anlatılamayanı kısaca anlatmak istersek;

  - ilk yardım sertifikası bulunmayan birinin herhangi bir müdahale etme hakkı kanunen bulunmadığı, eğer eder ve kazazedenin başına bir şey gelirse kusurlu bulunacağı

  - bu kişilerin yapabileceği tek şeyin 112'yi aramak olduğu

  -eğer ilk yardım sertifikanız varsa şu zorlama spottaki bilgilere ihtiyaç olmadığı, zaten nasıl müdahale edeceğini bildiği gerçeğinden yola çıktığımızda, spotu hazırlayan medya kuruluşuna para kazandırmaktan öte bir amacı olmadığı sonucuna varırız.