sadettin ökten

Kimdir?

1 eylül 1942 tarihinde istanbul’da doğdu. 1953 girdiği vefa lisesi’nden mezun olduktan sonra istanbul teknik üniversitesi’ni kazanır. yüksek inşaat mühendisi olmasına rağmen şehir ve medeniyet, özellikle de islâm medeniyeti konularındaki entelektüel birikimiyle tanınır. çeşitli üniversitelerde bilim tarihi, yapı teknolojisi tarihi, kent kültürü ve kent estetiği dersleri vermiştir.

prof. dr. sadettin ökten mimar sinan üniversitesi emekli öğretim üyesidir.
  1. sadettin ökten 1 eylül 1942’de beyazıt’ta dünyaya gelmiştir. 1949 senesinde koska’daki koca ragıp paşa ilkokulu’na okumayı bildiği için ikinci sınıftan başlayan ökten’in ikinci okulu ise, başlangıçta arapça, daha sonrasında kabataş, darüşşafaka ve vefa liselerinin unutulmaz edebiyat hocası ve imam hatip okullarının kurucusu mahmud celaleddin ökten’in yani babasının dost sohbetleridir. 1953 senesinde vefa lisesi’ne kaydolan ökten, lise tahsilini tamamladıktan sonra istanbul teknik üniversitesi’ni kazanır. yüksek inşaat mühendisi olmasına rağmen şehir ve medeniyet, özellikle de islâm medeniyeti konularındaki entelektüel birikimiyle tanınan prof. dr. sadettin ökten mimar sinan üniversitesi emekli öğretim üyesidir.

    "şehir bir mediyeniyetin dış dünyaya akseden en mühim ve karmaşık eseridir. bir şehre girdiğimiz, incelediğimiz ve cözümlediğimiz zaman o şehri inşaa eden veya şehirde yaşayan toplumun medeniyet tasavvurunu anlamak mümkün olu"