• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
safiye sultan; 1.cilt - ann chamberlin
bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. chamberlin bize osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağzından yazmayı tercih etmiş, bunu da, "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.


öykü 16. yy osmanlısında geçiyor, venedikli bir asilzadenin kızı olan güzel sofia baffo korsanlar tarafından kaçırılarak şehzade murad'a verilmek üzere osmanlı haremine satılmıştır. kısa zamanda haremin en önemli kadınları arasına giren ve sultan anasının gözdesi olan safiye ile aynı gemide bulunan italyan gemici giorgio veniero'nun kaderi benzer şekilde gelişmez. giorgio hadım edilerek kaybettiği erkekliğini safiye'ye duyduğu tutkulu aşkta yaşar.


tarihsel zenginlik ve çarpıcı bir romantizmle işlenmiş olan bu romanda muhteşem süleyman'ın hüküm sürdüğü topraklarda yaşanan büyük bir aşkın yanı sıra saray ve harem enntrikalarına, hadımlar arasındaki ölümcül mücadeleye ve erotizme en uç, en sapa boyutlarına tanık olacakasınız.
 1. bu kitap benim önüme düşmüştü. 11 saatlik bir otobüs yolculuğunun ilk yarısında "ahhh ah" diyerek, iç çekerek, kendinden geçerek, ara ara (sanırım) güzel bulduğu cümleleri birine mesaj atarak okuyordu yanımdaki abla. sonra yolculuğun ortalarında bir yerde indi...ama kitabı unutmuş...

  osmanlı değil harem, erotizm değil ucuz seks, dönem değil kurgunun ve oryantalist bir bakışın hakim olduğunu hatırlıyorum kitapla geçirdiğim bir saatten...tabii bir de ablanın hangi cümleleri mesaj attığını keşfetmiştim ucu kıvrık sayfalardan...heyhat, sen git hadım edilmiş bir kölenin cümleleriyle aşna fişna yap :) ilginç milletiz gerçekten.

  sonra muavine "unutulmuş bu" diyerek vermiştim. tarih öğrenmek için okunacak bir kitap olduğunu sanmıyorum, başka işe yarıyor mu onu da ablaya sormak lazım :)
  mesut