1. efenim italya'da çok güzel bir şehirdir diye başlamayacağım yazıya..
  tarih-seyahat ortak başlığı altında açılabilecek burdur/ağlasun yolunda bulunan az bilinen antik kent

  unesco kültür mirası içerisinde bulunan şanı milattan öncelere dayanan bu şahane kent, belçikalı bir ekip tarafından yapılan kazı çalışmalarıyla 1990 senesinde açığa çıkarılmıştır. hala çalışmaları devam eden kentin ne denli emek içerdiği şu videoda görülmekte*.. özellikle devasa bir yapı olan antoninler çeşmesi yapılan çalışmalarla eskisi gibi çesme yetisi devam ettirilmiştir. mis gibi suyunu içmişliğimiz vardır.
  kentin tepesinde bulunan 9000 kişilik tiyatro oldukça etkileyicidir. kentin tarihi için vikipedi yeterli bilgi vermiştir efenim.
  burdura bağlı ağlasun ve köylerinden olan yeşilbaş köyünün etrafını süslediği bu doruk kenti muhteşem bir manzaraya da sahiptir. ayrıca köylülerin güleryüzlülüğü ve sempatikliğine buradan değinmezsem ayıp ederim. işte dedik, yurdum köylüsü böyle olur.

  temizlik ve özen bakımından da gayet iyi olan sagalassos, eski yapısı büyük oranda korunarak restore edilmiş. kültür bakanlığı vasıtasıyla 10 lira verilerek giriş yapılan antik kent akşam saat 19.30'a kadar gezmek isteyenler için açık durumdadır. geziniz bittikten sonra kapının önünde geniş bir manzaraya konumlandırlmış balkonda ise istediğiniz kadar oturabiliyorsunuz.* eğer ısparta- antalya ya da burdur-antalya yolu üzerindeyseniz kaçırmayınız efendim. gidiniz görünüz.

  yol için not: sevgili google maps. sana laflar hazırladım. google mapsten yol tarifi alarak girdiğimiz en kısa yol olarak tarif edilen şu berbat yola sakın girmeyin. 2 ,5 saatte koca taşlarla kaplı olan yolda bir biz, bir hayvanlar, bir uçurum, bir de kayalıklar vardı. üstelik yol da kapalıydı. siz siz olun güzelce yönü gidişatınıza göre şekillenecek olan şu yolu tercih edin. mağdur olmayın.