1. "sahiplenme" kavramını çoğu erkek de olduğu gibi çoğu kadın da yanlış algıladıkları için, kimi tarafından çok sempati duyulsa da kimine göre çok itici bir kelime . kadın olarak düşünüldüğünde asla " bağımlı " olmayan bir bireyin, sevdiğine sahip çıkmasıdır. anası, babası yok mu da sahip çıksın bu meftun, diye düşünülse de; olayı aşk-sevgi için ele aldığımız zaman bu tamamen farklı bir boyut kazanacaktır.

  kadın ne kadar güçlü olursa olsun erkeği söz konusu olunca kedi gibi olur. kolları altında yer almak ister, güvende olduğunu bilmek ister. bu durumda kişinin kendine yetiyor olmasının hiç bir manası yoktur. özellikle kadın içi ele aldığım zaman, istediği kadar gözü kara, güçlü (her anlamda), kendini geliştirmiş... vs sıfatlara sahip olsun; sevdiği kişinin katacağı o his hiç bir duygunun yerini alamaz. bu sebepledir ki sahiplenme kavramı bir ilişkinin aslında temellerinden biridir. "bu kadar da bel bağlanmaz ki ama canım." dediğini duyar gibi oluyorum bazılarının lakin sevgi barındıran bir şey kendi içinde ilgiye açtır. ilgi de kendini hissettirmekten geçer. abartılı çizgilerle çekilmemiş her sahiplenme duygusu kadını da erkeği de birbirini daha çok ve derinden bağlar.

  erkekler tarafından bakıldığı zamanda ise asla kadına zulmetmek adına işlenecek bir ceza olmamalıdır. kimi erkeklerin "kıskançlık" adı altında irdeledikleri mesnetsiz duygu birikimi, ne yazık ki sahiplenmeyle doğru orantılı olarak kullanılıyor. kadın tatmin aracı değildir asla. kadın da hangi duygu, kimde nasıl duruyor ayırt etmesi gerekmektedir. "ama seviyor" diye bir düşünce ile bilir bilmez bir hisle ayaklarına pranga vurmuş bir ilişki içinde bunu sahiplenmek olarak nitelendirmek ahmaklık olur.
 2. eşyalara sahip olunabilir ancak.
  bir insana ve hatta hayvana sahip olunmaz.
  dost olunur, eş olunur, kardeş olunur. sahip olunmaz.

  kendini eşya gibi görenlerde sahip olma, ait olma duyguları vardır yalnızca.
 3. sanıyorum en güzel tanımı "sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu" diyerek yapar güzel insan (bkz: jose saramago)
 4. bunun duygudan ziyade ilişkiye bakış açısı olduğunu düşünüyorum. kendini ilişki öncesinde de,esnasında da sonrasında da belli eden bir tutum. ne zaman ki sevdiğiniz kişi sizin için,sizi ayakta tutan bir parça oluyor,sizi mutlu eden bir parça. işte o zaman sahiplenme denen ve yeryüzünde hiçbir insanın hiçbir insan üzerinde hakkı olmayan o tavrı geliştiriyorsunuz.kim bilir belki de aşk acısı dediğimiz şey tamamen bir parçamızın kaybına olan üzüntü,kendimize acıma. tutku dediğimiz şey de o parçadan vazgeçmeme inadımızdır.
 5. özgürlük ile çok tatlı çelişir bu duygu. bir şeylere 'sahip' olduğunu düşünen insanın özgürlükle ilgili sorunları ortaya çıkacaktır.
  abi
 6. sahiplenme ile sahip olma arasında bir fark var bana kalırsa.
  bir "şeye" sahip olabilirsin. bu "şey" cansız olmalıdır; saat, vazo, resim, kapı, ev... vesaire.
  birini sahiplenirsin. bu "biri" canlı olmalıdır; kuş, kelebek, kedi, köpek, ıstakoz, insan... vesaire.

  sahip olduğun şeylerden haklı olarak fayda beklersin. saatinin bakımını yaptırır, bir güzel temizlersin ve bunun karşılığında zamanı öğrenirsin çünkü saat bu işe yarar ve bu yüzden vardır çünkü o bir aygıttır.
  sahiplendiğin kişilere de tıpkı saatine özen gösterdiğin gibi özen gösterirsin kırılmasın diye türlü tehlikelerden korursun, ışıl ışıl parlatırsın fakat ona sahip değilsindir sahip oluşun tek yönlüdür kişi üzerinde hak iddia edemezsin ki bu, sahiplenme ile sahip olma arasındaki farktır.
 7. bana kalirsa ait olma hissiyle tamamlayicidir.
 8. sahip olmayla eşdeğer görülmemesi gereken duygu. bir cansıza sahip olmakla aynı görülmemeli bence. sahiplenme duygusu sevdiğin insanı korumaya çalışmakla, ona ilgi göstermekle, onun sorunlarını çözmesine yardım etmekle ilgilidir. onun kişiliğini yok sayıp onun yerine karar vermekle veya ona hükmetmekle ilgili değildir. en azından benim anladığım ve derinden hissettiğim şekliyle olay böyle. şu hayatta bir insana karşı bu duyguyu hissetmekten ve bu duygunun yukarıda saydığım gereklerini yapmaktan daha fazla beni mutlu eden hiçbir şey yok sanırım. galiba bu duyguyu fazlaca hissetmek istememden ötürü de şu hayatta en çok istediğim şey bir kız babası olmak.
  ae
 9. sarılıp uyuma isteğine en yakın hissedilen olay