1. abd'’nin massachusetts eyaletindeki 40 bin nüfuslu salem kentinin sembolü cadı itemidir. polis otolarının kapılarından tutun, üniformalarındaki armalarına kadar "cadılar şehri" yazar. salem’deki ilkokullardan birinin adı, "cadılar tepesi ilkokulu", salem lisesi futbol takımının adı "cadılar"dır, anahtarlıktan güneş gözlüğüne, her türlü hatıra eşyasının üzerinde süpürgesiyle uçan bir cadı resmi vardır.
  salem kenti, adının çağrıştırdığı, tam 324 yıl geride kalmış bir davadan alabildiğine yararlanarak, dünyanın dört bir yanından turistleri kendine çekmeye çalışır.

  salem şehrinin gururla taşıdığı cadı sembolünün üzücü ve karanlık bir geçmiş vardır.
  cadı olduğu için asılan 14’ü kadın, 19 kişi suçlamaları kabul etmediği için başı taşla ezilerek idam cezasına çarptırılan bir adam ve yargılanmayı beklerken ölen beş kişinin hüzünlü hikayesidir.

  salem köyü papazı samuel parris barbados adalarından tituba isimli siyahi bir köle satın almıştı. tituba parris’lerin 9 yaşındaki kızı betty ve 11 yaşındaki yeğenleri abegail’in bakıcılığını yapıyordu.
  çocuklar özellikle kış günlerinde sokağa çıkmıyor ve vakitlerini titubanın yanında geçiriyordu. komşu çocukları da onlara katılıyordu. tituba onlara büyülerle ilgili barbados hikayeleri, vudu masalları anlatıyor, fallar bakıyor, yaptığı çavdar çöreklerini ikram ediyordu. çocuklara "mutfakta olup bitenler, aramızda kalacak" diye sıkı sıkı tembihliyordu. çünkü , papazın evinde fal bakıp büyü yaptığı ortaya çıkarsa, başının belaya gireceğini iyi biliyordu.

  ocak ayının sonlarına doğru önce papazın kızı, sonra yeğeni ve diğer komşu kızlar durup duruken sesler çıkarmaya, kendilerini yere atmaya, ve eşayaları oraya buraya fırlatmaya başladılar.
  kasabanın doktoru dr.william griggs' e haber verildi. çocukları muayene eden griggs" bir hastalık bulgusu yok. bu çocukların içine şeytan girmiş olmalı" deyince klise yöntemleriyle çocukların içindeki şeytanı kovmaya çalıştılar. köy panik içindeydi bu işin kurtuluşu çocukların içine şeytanı sokan kişiyi bulup yok etmekti.
  günlerce ısrar ve baskı ile çocuklara sorular sordular. en sonunda papazın kızı ve yeğeni titubanın onlara gece uyurken iğne batırdığını söylediler.

  tituba, 29 şubat’ta tutuklandı, cadı olduğunu kabul etti ve şeytanı içine sokan iki kadının adını verdi. önce bu kadınları tutukladılar. daha sonra kadınlar başkalarının isimlerini verdi onlarda tutuklandılar. salem polisinin tutukladığı 200'e yakın cadı adayı arasında 4 yaşındaki çocuk, hamileler, yatalaklar ve bir papaz da bulunuyordu.
  yargıçtan çok, savcı rolü üstlenen jonathan corwin ve john hathorne, çocukların hayalleri ve rüyalarını bile delil kabul etti. o tarihte amerika’da geçerli ingiliz yasalarına göre, cadılığın cezası ölümdü. 10 haziran 1692’de salemli ilk kurban asıldı. 60 yaşındaki bayan bridget bishop’tu. iki kocası da erken yaşta ölmüştü. içine şeytan girdiğinin bundan daha güvenilir bir kanıtı olamazdı. salem cadıları birbiri ardına asmaya başladılar. o sırada yeni atanan ingiliz bölge valisi sir william phipps harekete geçti. yargılamada hayal ve rüyaların delil olmasını yasakladı. birkaç çocuğun uydurması yüzünden can verenlerin sayısı da, bu sayede yirmide kaldı.

  mutfak ortasında dans edip şarkı söyleyen köle tituba salem ve çevresini saran hezeyanın hemen ilk günlerinde, cadı olduğunu kabul etmiş ve kendisine bu illeti bulaştıran iki kişinin adını verdiğinden (o kadınları sevmediğinden olsa gerek) asılmaktan kurtulmuştu. tituba, 1693 mayıs’ında, vali phipps’in affettiği tutuklular arasında yer aldı ve başka birine satıldı.

  tituba’nın mutfağında eğlenen çocukların, neden o kış birdenbire kendilerini yerlere atmaya, garip sesler çıkartmaya ve hayaller görmeye başladığına gelince, bunun sebebi çöreklerle birlikte yuttukları çavdar mahmuzundaki claviceps purpurea mantarıdır. bu mantar halüsinojen özelliklidir. bilinci hayal dünyasına götürür.

  aradan 265 yıl geçtikten sonra 1957’de, massachussetts eyaleti yapılan hatadan ötürü resmen özür diledi. idamların 300. yıldönümünde, mimar james cutler’in tasarladığı anıt mezar açıldı. salem cadıları davası tarihe geçti. üzerine kitaplar yazıldı, filmler çekildi.
 2. salem cadı mahkemeleri ya da bilinen adıyla salem cadı avı, cadılık ve büyücülükle suçlanan insanların bir dizi duruşma ve sorgulamadan sonra cezalandırılmasının hikayesidir. bu duruşmalar sonunda çoğu kadın birçok insan asılarak öldürülürken bir kişi de üzerine kaya büyüklüğünde taşlar konulup idam edildi....