• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
salkım hanım'ın taneleri - yılmaz karakoyunlu
ikinci dünya savaşı'nın buhranlı günlerini yaşayan istanbul ve yerlerini anadolu'dan gelenlere bırakan istanbul zenginleri... bu çalkantılı süreçte, salkım hanım'ın taneleri gibi dağılan aile ilişkileri... varlık vergisi'nin ağır yükünü sırtlayıp haydarpaşa garı'ndan aşkale'ye sürüklenen rumlar, ermeniler, yahudiler, türkler... sürgün dönüşünde, haydarpaşa iskelesi'nde, vapur bileti alabilmek için bir simitçi çocuktan borç para istemek zorunda kalan ibrahim fuad beylerin dramı... bu kitapta, türkiye'nin bunalımlı bir dönemini, kimi zaman öfkelenerek, çoğu zaman da derin bir hüzne gömülerek okuyacaksınız. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. bazı kesimler için kabullenmek zor olsa da yakın tarihte yaşanmış ve bir topluluğu doğrudan hedef almış devlet politikası neticesinde, bir topluluğa ait olmak ve ticaret erbabı olmak dışında suçu olamayanlar bir günde tüm servetini kaybederken, yerlerine şark kurnazlığı ve hakim ideoloji güdümüyle bir günde servet sahibi olanlar ikame edilmiştir. 3-4 ana karakter üzerinden izlenen politikanın hedef alınan toplum üzerinde yarattığı etki başarılı biçimde anlatmaktadır.
 2. mutlu
 3. bir kaç yıl önce okuduğum, geçen gün kitaplıkta görünce aklımda kitaba dair hiçbir şey belirmediğini fark ettiğimde tekrar okumaya başladığım bir dönem romanı.

  öncelikle kitabın konusu varlık vergisinin ilanı üzerine kurulu.
  varlık vergisi, 6-7 eylül olaylarına kadar uzanan oldukça sıkıntılı bir dönem olduğu için bir romana yansıtmanın oldukça güç olduğunu düşünüyorum.

  kitap çok hızlı ve çok akıcı ilerlemiyor. bir çırpıda okunabilecek bir roman olduğu görüşünde değilim.
  sindirerek okunması gerekiyor benim nazarımda.

  onun dışında karakter tahlilleri oldukça başarılı. kendinizi dönemi yaşarken hissedebiliyorsunuz. söz konusu bir dönem romanı olduğunda bu his okuyucu için oldukça önemli bir etken.

  böyle bir konudan daha sürükleyici bir roman çıkar mıydı, bence çıkardı.
  ancak bu, salkım hanım'ın taneleri'ni başarısız bir kitap haline getirmiyor benim gözümde.

  dönem hakkında size belli başlı şeyler kazandırabilecek olan bir kitap. okuyun derim.