1. da vinci * 'den sonra gelmiş geçmiş en iyi ressam olabilir.
  god
 2. "i don't do drugs. i'm drugs."
  dali
 3. Resimlerinde dahilik mi yoksa delilik mi var?, Ya da delilikle dahilik aynı şey mi? Gibi sorular sormama neden olup, karmaşık resimleriyle zaman zaman beynimi yakan ressam. İzninizle, muhtemelen daha önce görmediğiniz birkaç saykodelik resmi:

  http://hizliresim.com/GzyPEv

  http://hizliresim.com/YbOqvD

  http://hizliresim.com/AJynm7

  http://hizliresim.com/r9J6VB

  http://hizliresim.com/WYGgZq

  http://hizliresim.com/MJaoWa


  Birkaç tane de fotoğraf :

  http://hizliresim.com/L3OZg1

  dali ve gala

  röpteşambırım pazardan, allah korusun nazardan
 4. kendisi sürrealizmin en başarılı sanatçılarındandır.
  "iki büyük sürrealist ressam vardır; biri picasso, diğeri ben. ancak ben daha büyüğüm" cümlesini sarf edecek kadar ego sahibi. gerek cümleleri gerek eserleri kendisini büyük bir dahi gibi gösteriyor.
  ama “dahi değilsen bile öyle davran, kesin dahi sanırlar.” gibi bir cümleye de sahiptir. insana ' lan ? ' dedirtiyor istemsizce.

  önemli olduğunu düşündüğüm bir şey daha var. kendisi tıpkı bir cahit sıtkı tarancı bir nazım hikmet gibi ölüm korkusuyla doludur. yaşlandıkça artık gecelerden bile korkmaya başlamış,uyuyamamıştır.
  tabi kendilerinin böyle korkuları olmasaydı ne nazım hikmet yaşamaya dair'i yazabilirdi, ne cahit sıtkı otuzbeş yaş'ı yazabilirdi, ne de dali bu resimleri çizebilirdi.

  en bilinen eseri belleğin azmi'dir. belki de üstteki nedenden ötürüdür en bilinen olması.
  çünkü eser, 'zamana karşı protesto' olarak yorumlanıyor.
  bu resmin ilhamının,sıcak ağustos güneşi altında erimekte olan bir fransız peynirinden olduğunu söylemiştir.
  http://i.hizliresim.com/qPkk6Z.jpg

  en hoşuma giden eseri ise şudur, (bkz: geopoliticus child watching the birth of the new man)
  2. dünya savaşı'ndan kaçıp amerika'ya gittiği vakitlerde çiziyor bunu. 1943 yılında. bakınca ne kadar anlamlı olduğunu görüyorsunuz.
  http://i.hizliresim.com/65VW9P.jpg
 5. rahmetli zamanı çok dert etti. akan zaman karşısında canlı/cansızların tepkilerini oraya buraya uyguladı. saat imgesini sarkıttı. tıpkı yaşlanınca kaportayı dağıtan insanlarda olduğu gibi. gün batımında uzayan gölgeler değil zürafaların, fillerin bacakları oldu. sen ben gibi karı-kızı mı dert etti? yok, entelektüeldi ve aynştayn'ın çağdaşı olan herkes gibi "zaman"ı dert etti.
  (bkz: emcekare)
  (bkz: zaman ve direnç kaybı)
  yok
 6. kendisi çizdiklerine anlam verememiş bizlerin de hiçbir anlam çıkartmaması gerektiğini söylemiş. üzgünüm dali sen öyle diyorsun da eserlerinde çok şey görüyorum. bizi yeme hepsi derin anlamlar yüklü. :)

  ”efendim iyi ressam olmak çok kolaydır.sadece iki şartı vardır.birincisi ispanyol olmanız gerekir.ikincisi adınızın salvador dali olması gerekir.”

  birazcık da kendini beğenmişlik var. bu ego yüklü sözünde açık bir şekilde görebiliyoruz.

  ahhh dali keşke ispanya'da ve yaşadığın dönemde yaşayabilseydim diyorum. mümkün değil tabii ki. :p