1. da vinci * 'den sonra gelmiş geçmiş en iyi ressam olabilir.
  god
 2. "i don't do drugs. i'm drugs."
  dali
 3. kısaca salvador dali, 1904 - 1929 arası.

  1904'te salvador galo anselmo adındaki ağabeyinin ölümünden 9 ay sonra bizim salvador doğdu ve ona ölen abisinin adını verdiler. dali, annesinin, büyükannesinin, kız kardeşinin ve çok sayıda hizmetçinin onun üstüne titrediği bir evde büyüdü. babası otoriter biriydi. salvador hayatının ilk 25 yılını babasına karşı gelerek geçirdi sonra onu reddetti. hatta babasının üstüne bardaktaki spermini attığına dair bir hikayesi var. annesi felipa domenech ferres ve babası salvador dali i cusi.

  ailesi katalan'dı. katalan olmak demek katalanca için savaşmak, hareketli liman barcelona sayesinde kendini uluslarası hissetmek demekti. ayrıca katalan olmak, özgürce düşünebilmek ve biraz sosyalizm havası taşıyan, kilise karşıtı bir düşünceyi geliştirme demekti. babası onu bir devlet okuluna göndermişti ama onun gibi bir megaloman bundan hiç memnun kalmayarak: ''çevremi saran, paçavralar içindeki tüm o yumurcakların ortasında, zengin çocuğu olarak kendimi üstün olarak sayıyordum.özenle taranmış saçlarımı sıraya girip kokluyorlardı'' der. bebek salvador dali 1905 ve çocuk salvador dali 1911. aile yazlarını cadaques'te geçirir. burası bağcılık hayatının asmabiti yüzünden bittiği, balıkçılıkla hayatını geçindiren bir bölgedir. creus burnu dali için büyük ilham kaynağı olur. dali'nin deyişiyle ''görkemli bir jeolojik taşkınlık'' dediği mikaşist kayalıkları. bu kayalıklar dali'nin otuzlu yaşlarında ''büyük mastürbatör'' resminin ortaya çıkması için ilham kaynağı olur.

  cadaques'te komşuları arasında pitchot ailesi vardır. dali bu sayede daha sekiz yaşındayken picasso ve fernanade olivier'le tanışır. (gördüğünüz üzere tanıdık olmadan hiç bir şey olmuyor bir kez daha anlıyoruz) dali'nin 'büyük mastürbatör'' için ilham aldığı creus burnu'nda bulunan kaya. dali ilk estetik deneyimini bu kayalardan alır.''her tepe, her kaya leonardo tarafından çizilmiş gibiydi. bitmek bilmeyen düşlerim sırasında, tavandaki küflü karartıları izleyerek, bulutlar kadar biçimsiz olan karmaşadan, somut şeyler yarattım'' der ilerleyen zamanlarda.

  önce trayter'de laik bir okula, 1916'da ispanyolca ortaöğrenim görmek için yerel bir liseye ve fransızca eğitim almak için marist papazlarının okuluna gider. en son komşuları pepito pitchot'un önerisiyle devlet desen okulu'nun akşam derslerine kaydolur. stadium adlı dergide yazılar yazmaya başlar. bu sayede büyük ustaları inceler. tipografisi ve illüstrasyonları viyana tarzındadır. ama izlenimcilere ilgi duyar. dayısına şöyle yazar: ''umarım manet, renoir ve degas yolumda bana rehberlik ederler'' zamanın büyük bölümünü kırlarda gezinerek geri kalanını aylaklık yaparak ve kız arkadaşı carme roger'la flört ederek geçirir. yani çoğu yerde yazdığı gibi gala hayatındaki ilk kadın değildir. bu carmen, dali'nin 1960'larda ilham perisi olan carmen dell'orefice değildir. isimle alakalı saplantısı olabilir. baba dali, salvador'un carmen'le olan flörtüne cevap olarak evdeki piyanonun üstüne cinsel hastalıklar konusunda bir tıp kitabı koyar. ''denemeler, heyecanlar ve yalanlarla geçen bir yılın ardından, tüm bilincimi toplayıp çalışmaya, yaratıcı kişinin kutsal çalışmasına başlayabileceğim. daha çok ışık ve güneş. doğanın içinde kendimi soyutlamak.. onun uslu bir öğrencisi olmak..'' diye yazar. 1920 mayıs ayında ramon pitchot yoksul balıkçı evindeki atölyesini çalışması için dali'ye verir. işte dali burada değişmeye başlar. kışın figures'ta terkedilmiş bir eve yerleşir. bu zamana kadar uzun saçları, boyunbağı ve fötr şapkasıyla kendine sanatçı havası vermiştir, ''saçlarımı bir genç kız gibi uzatmıştım ve ayna karşısında kendimi hayranlıkla seyrederken, raffaello'nun otoportresindeki melankolik bakışı ve pozu taklit ediyordum. tıraş olmayı sabırsızlıkla bekledim, her zaman favori bırakırdım, biraz pudra ve kaşlarımı koyulaştırmak için annemin odasına kalem aşırmaya girerdim. dudaklarım kırmızı gözüksün diye ısırıyordum.'' der..

  1922 yılında annesini kaybetmesiyle meme kanserinden kaybetti: "hayatımda aldığım en büyük darbeydi. ona tapardım. ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmez kılabilmesine hep güvendiğim bir varlığın kaybını kabullenemiyordum." diye yazar. dalí'nin babası, karısının ölümünden kısa süre sonra baldızıyla evlenir. dali onu hiç affetmez. 1922'de madrid'e taşınır buradaki okula yazılır luis bunuel ve şair federico garcia lorca ile tanışması burada olacaktır. ingiliz modeline göre düzenlenmiş residencia de estudiantes adlı 150 kişinin kaldığı bir öğrenci yurdunda yaşamaya başlar. burası liberal bir kurumdur ve ne devlete ne kiliseye bağlıdır. hatta içinde bile şapeli yoktur. en güzeli kütüphanesi uluslararası yayınlara abonedir. grubun en dikkat çekicisi luis bunuel, madrid genelevlerine sık ziyaretinden dolayı ''tarquinius superbus'' adıyla anılır. salvador dali, louis bunuel banliyö fonu üzerinde, 1924.

  dali onlara ve onların hayat tarzlarına uyum sağlamaya başlar. onların berberine gider ve gece gezmelerine başlar. ''saat sabahın beşiydi ve rector's club kapanmak üzereydi.. yeni bir şampanya şişesi açtık. arkadaşlarımın gözleri yaşarmıştı.'' l'humanite ve la publicitat gazetelerinden kolajlar yapar. aynı zamanda juan gris ve giorgio morandi etkileri başlar. tam bu sırada federico garcia lorca ortaya çıkar. eşçinsel bir şair ve müzisyendir. neşesiyle dali'nin gözünde bir yıldıza dönüşür. ikisinin ortak noktası yırtıcı sanat anlayışları, cinsel doyumsuzlukları ve yakıcı mizah anlayışlarıdır. ''lorca'yla sıkı dostluğumun başlangıcına, onun aşırı dinsel ruhuyla benim din karşıtlığım arasındaki uyuşmazlık damgasını vurdu'' der dali.

  devam edit'i:

  dali ölmeden üç yıl önce yaşam öyküsünü yazan ian gibson'a, lorca'nın ona olan aşkına korkudan karşılık veremediğini itiraf eder. ''bu paylaşılmadığından ötürü, erotik ve trajik bir aşk oldu''der. paskalya tatilinde dali, lorca'yı cadaques' e davet eder. lorca tüm ailenin gönlünü fetheder. cadaques dönüşü dali resimlerinde düzene döner. 1924'te ölü doğaya dönmüştür bile. dali, sifon ve rom şişesi isimli 1924 tarihli şu resmi lorca'ya hediye eder ve şöyle yazar: ''şimdi bak bakalım senin adını, nasıl büyük bir sevgiyle yazacağım: federico garcia lorca şimdi de salvador dali olarak imzalıyorum bunu. '' ve şöyle bitirir: ''...beni seviyor musun?''

  1924­-25 tarihli madrid resim, yontu ve gravür özel okulu öğrencileri. ilk sırada solda salvador dali. 1923'te disiplinsizlik yüzünden primo de riviera'nın diktatörlüğünde okuldan uzaklaştırılır.1925'te okula geri dönmesi onu kahraman yapar. salvador dali'nin madrid resim, yontu ve gravür özel okulu kimliği. 1926 nisan ayında dali teyzesi ve kız kardeşiyle paris'e, la boetie sokağındaki picasso'nun atölyesine giderler. ''louvre'a gitmeden sizi görmeye geldim'' der dali. picasso ''iyi etmişsiniz'' diye yanıt verir. sonraki birkaç yıl boyunca, dalí'nin eserlerinde picasso etkisi ağır basar.

  bu arada lorca'yla ilişkisi devam eder. 1926'da sergilenen ''barcelona'lı manken'' sonraki yıllarda dali ve lorca'nın yüzlerine dönüşür. salvador dali, barcelona'lı manken. 1927'de üç figürlü kompozisyon (şehveti ve bilimi simgeleyen iki figür ortasında aziz sebastianus lorca ve dali'nin birbirine geçmiş başları. belki olanaksız aşkın veya dostluklarının simgesi. ve dali'nin tuhaf aletleri resimlerinde yerlerini almayı başlar. dali'nin adeta bilinçaltı kusar. düşlerin kasırgasında dengesi bozulmuş, de chirico mirası bu garip 'alet' çarpık bacakları üstünde sallanır. küçük kemik kalıntıları resminde göğüsler, cinsel organlar, parmaklar, kan sızdıran gövdelerle karma kütleleri resmeder.

  lorca ona şöyle yazar:
  ''kumsala gittiğinde o çıtırdayan küçük kemikleri çizeceğin zaman beni düşün ve öp beni. buna ihtiyacım var.''
  luis bunuel, lorca'nın eşcinsellğinden tiksinmektedir. pepin bello'ya bu konuda paris'ten bir mektup yazar. ''federico bende tiksinti uyandırıyor. dali ondan çok etkileniyor. onun bu etkiden kurtulup kendini baştan yaratmasını çok isterim'' dali'nin bunuel ile yakınlaşması lorca'dan yavaş yavaş kopmasına neden olur. lorca, dali'den bir gün bir mektup alır. ''şiirlerin geleneksel şiire uyuyor, bunların içinde bugüne kadar görülmüş en harika özü gördüm: ama eski şiirin ölçülerine bağlı kalmış'' lorca'ya olan son iltifatı aynı zamanda bir elvedadır: ''görüşmek üzere, esinine, akıl almaz yazgına inanıyorum''.

  salvador dali, ilkbaharın ilk günleri, 1929. dali bir bahar yaşar. artık gerçeküstücü bir resssamdır.
 4. resimlerinde dahilik mi yoksa delilik mi var?, ya da delilikle dahilik aynı şey mi? gibi sorular sormama neden olup, karmaşık resimleriyle zaman zaman beynimi yakan ressam. izninizle, muhtemelen daha önce görmediğiniz birkaç saykodelik resmini göstereyim :

  http://hizliresim.com/GzyPEv

  http://hizliresim.com/YbOqvD

  http://hizliresim.com/AJynm7

  http://hizliresim.com/r9J6VB

  http://hizliresim.com/WYGgZq

  http://hizliresim.com/MJaoWa


  birkaç tane de fotoğraf :

  http://hizliresim.com/L3OZg1

  dali ve gala

  röpteşambırım pazardan, allah korusun nazardan
 5. kendisi sürrealizmin en başarılı sanatçılarındandır.
  "iki büyük sürrealist ressam vardır; biri picasso, diğeri ben. ancak ben daha büyüğüm" cümlesini sarf edecek kadar ego sahibi. gerek cümleleri gerek eserleri kendisini büyük bir dahi gibi gösteriyor.
  ama “dahi değilsen bile öyle davran, kesin dahi sanırlar.” gibi bir cümleye de sahiptir. insana ' lan ? ' dedirtiyor istemsizce.

  önemli olduğunu düşündüğüm bir şey daha var. kendisi tıpkı bir cahit sıtkı tarancı bir nazım hikmet gibi ölüm korkusuyla doludur. yaşlandıkça artık gecelerden bile korkmaya başlamış,uyuyamamıştır.
  tabi kendilerinin böyle korkuları olmasaydı ne nazım hikmet yaşamaya dair'i yazabilirdi, ne cahit sıtkı otuzbeş yaş'ı yazabilirdi, ne de dali bu resimleri çizebilirdi.

  en bilinen eseri belleğin azmi'dir. belki de üstteki nedenden ötürüdür en bilinen olması.
  çünkü eser, 'zamana karşı protesto' olarak yorumlanıyor.
  bu resmin ilhamının,sıcak ağustos güneşi altında erimekte olan bir fransız peynirinden olduğunu söylemiştir.
  http://i.hizliresim.com/qPkk6Z.jpg

  en hoşuma giden eseri ise şudur, (bkz: geopoliticus child watching the birth of the new man)
  2. dünya savaşı'ndan kaçıp amerika'ya gittiği vakitlerde çiziyor bunu. 1943 yılında. bakınca ne kadar anlamlı olduğunu görüyorsunuz.
  http://i.hizliresim.com/65VW9P.jpg