1. bütün çeşitlerinde tanrı-doğa-insan arasında sürüp giden kopmayan bir bağ bulunan inanç. bu yaygın inanca göre tanrılar insanları yönetimleri altındaki ruhlarla etkilerler: bir tanrı insana doğrudan buyruk göndermez, yasak koymaz.
  pavk
 2. dünyanın en ilginç inançlarından biri. giysileri, yaşam şekilleri bilinmeye değer.
 3. howl
 4. mircea eliade şamanizm kitabı konu hakkında yazılmış en sistematik ve ayrıntılı kitap yine de hala tam olarak anlatabilen bir kitap bulamadım. okumaya araştırmaya devam.
 5. şamanizm (şamanlar tarafından "deneyim" olarak ifade edilir), varlığı tüm insanların tarihinde erken taş devrine ve daha da geriye kadar kanıtlanabilen, inisiyasyon içeren bir vecd ve trans tekniği.

  günümüzde yenilenerek tekrar uygulanmaya başlanan şekline ise neo-şamanizm denir.
  bir kaç defa saman ayinine katılma fırsatı buldum. yakılan tütsülerden mi, yoksa müziğin ritminde mi bilemiyorum ama insanı farklı bir yerlere götürüyor. hayatınızda bir defa da olsa mutlaka gidin derim saman ayinlerine.
 6. eski türklerin dinsel ritüelidir. türkler arapların dini olan islamı kılıç zoruyla benimsememiş olsalar , şuan şamanları görebilecektik. islamla tanışmış olsak bile halen şamanizm inançlarını taşıyor ve uyguluyoruz.