1. doğduğum, büyüdüğüm şehir.

  !---- spoiler ----!

  şehir ilk olarak; şimdilerde " kara samsun " olarak adlandırılan, denizden oldukça yüksek bir yere kurulmuştur. samsun da deniz turizmi ve liman faaliyetleri güçlenmesi ile, şehir deniz kenarına yerleşmeye başlamıştır.

  samsun üç büyük bulvardan oluşmakta, ilki atakum - trabzon yolunu kapsayan ana yol.
  ikincisi şehir insanlarının genel de çevresinde ikamet ettikleri 100. yıl bulvarı
  üçüncüsü de daha yeni yapılmakla birlikte, ismini hatırlamak için büyük uğraş versem de hatırlayamadığım, * genelde biraz daha varoş kesimi barından evlerden oluşan bulvardır.

  samsun için küçük istanbul tabiri kesinlikle doğrudur. karadeniz'in en büyük şehrinde aradığınız her şeye ulaşmak oldukça kolaydır.

  ufak bir eleştiri; yol masrafları başka şehirler ile kıyaslanamayacak kadar fazladır. o dolmuş sisteminin, neysem efendim.

  !---- spoiler ----!
 2. aksilik olmazsa birkaç sene daha kalacağım şehir.en sevdiğim yeri sahili.yalnız kalmak için de kalabalığa karışmak için de oldukça kullanışlı.özellikle denizevleri ve atakum sahilinde pek çok kafe barındırır.
  yanılmıyorsam eski adı çiftlik yeni adı istiklal olan uzunca bir caddesi vardır.küçük şehirlerde olur ya meşhur bir cadde benim açımdan bu cadde öyle bir konumda.yemek yiyebileceğiniz büfeler,alışveriş yapabileceğiniz mağazalar bu cadde üzerinde mevcuttur.gayet hareketlidir.geçen sene yapılan çalışmalardan sonra araç trafiğine kapatılıp açık hava avm'sine çevrilmiştir.
  bunlar dışında küçük bir arkeoloji müzesi ve gazi müzesi vardır.arkeoloji müzesi tramvayın cumhuriyet meydanı adlı durağının hemen dibindedir.gazi müzesi ise cumhuriyet meydanında mecidiyenin hemen girişinde yer alır.gazi müzesi en son ücretsizdi ama geçen seneden beri gitmediğim için bu konu hakkında kesin bir bilgi veremiyorum.
  bunlar dışında pek çok yer ve güzellik var samsunda ama benim bahsetmek istediğim son bir yer kaldı orası da atatürk kültür merkezi.burası devlet opera ve balesinin etkinliklerine de sahne olduğu için buradan bahsetmek istedim.sene içinde en azından 4-5 yeni gösteriye gidebilirsiniz.salon neredeyse her zaman doludur.bilet fiyatları çok uygundur.yani gezmek,yemek,içmek ,sinema dışında daha farklı bir faaliyet yapmak istiyorsanız burada bale,opera ,konser gibi etkinliklere rahatlıkla katılabilirsiniz.benim açımdan böyle bir alternatif oluşturması sevilmek için yeter de artar bile.
 3. gazi müzesi halen ücretsizdir. karadeniz'in incisidir samsun. suriyeli istilasından dolayı ülkücülerin mutsuz olduğunu görmek mümkün.
  2007-2010 arası yeşilyurt avm ve sahil falan efsaneydi. mekan, kumsal, kumsalın hemen önünde koca avm... yanında güzel müzikli barlar... şehrin neredeyse yarısı öğrencidir. sokaklarda cıvıl cıvıl giyinmiş gençleri görürüz. güzel bir şehir, modern, sanayisiz (hava açısından olumlu), ulaşımı rahat bir şehir.
 4. doğduğum büyüdüğüm ve samsun anadolu lisesinde okuduğum şehir.

  son zamanlarda kötü olmaya başlasa da güzel yer aslında. çiftlik caddesi trafiğe kapanmadan önce daha iyiydi ama olsun, gene de güzel yer...
 5. yeşilyurt avm ve oradan sola doğru uzanan sahil şeridi hala mükemmel. bisiklet yolları, bahçeler, kafeler yapıldı sahile. aynısını çiftlik için söyleyemeyeceğim(çok kalabalık). samsun anadolu lisesi bir zamanlar çok ünlüydü şimdi sıkıntıda.
  gezilip görülebilecek yerler:
  -atatürk heykeli
  -gazi muzesi
  -sahilde bir gece yuruyusu
  -ciftlik
  piazza, yesilyurt saymıyorum kimse bir şehre avm'si olduğu için gitmez bence.
  hiciv
 6. kırsal kesimindeki mesire yerleri de meşhurdur.

  taşhan'dan tutun da....

  çakallı menemeni çok makbuldür(yalnız sakın çiftlik gibi antik kontik yerlerde denemeyin.membağında yiyin)

  onun dışında diğer şehirlerden üstün bir tarafı,fazla trafik olmamasıdır.eee,samsun çok göç veriyor....

  gidillmemesi gereken yerler.
  1)kireçtepe ve yukarısı
  2)mert irmağı civarı
  3)doğu sahil şeridi (toprak kayması olabilir,gececekseniz de dikkatli olun)
  4)(isteğe göre) adalet mahallesi.

  şu an aklımda olan bu kadar,hatırlarsam yine eklerim.
 7. fatih mahallesine gidin , kesin çok seversiniz :p
 8. ata'nın şehri.
  slipo
 9. bir daha gel samsun'dan sarı saçlım mavi gözlüm :)
 10. slipo