1. samsung' un geliştirdiği bir güvenlik yazılımı.
  siz, telefonunuzu daha güvende hissedin diye (mi acaba?)
  evet tam da öyle. güvende hissedin diye elbette...

  dünyada günümüzde en büyük başarı kuralı; sebepsiz hareket etmemek, sonucun getirisini hesaplamak, uzun vadeye dayanmak ve pek tabi sabrınızı zorlayacaj analizler yapmaktır.

  bir teknoloji sever akıllı bir arkadaşım şöyle dedi...
  tüm dünya biliyor ki artık taktikler yardımsever yaklaşımlar üzerinde ilerleyen ticaret ve hizmet prensiplerine göre geliştiriliyor. tıpkı, rahmetli kemal sunal' ın bir filmindeki camcının çözümleri gibi. çırağı camı kırar ve camcı cam siparişi alır... ve böylece gelişir olaylar.

  ne demek istiyor?
  demek istediği çok açık.

  küçük ölçekte baktığımızda, internet bir büyük mahalle gibi. ve son zamanlarda hızlanan siber saldırılar, mahalle arasında bize bıçak çeken serseriler yüzünden dışarı cıkma korkusu ile aynı halde artık. belki daha da büyüyecek...
  bu serserileri örgütleyen kabadayıların, mahallede güvenle gezebilmesi için mahalle halkından haraç toplayarak onların güvenliğini saglamasına mı benziyor acaba? evet camcı ve çıragının ilişkisi ile bu kangster kabadayılar ile akşam hasılatı kırıştıkları sokak serserileri ilişkisi benzer.

  peki başka benzer ilişki kimler arasında var?
  terör örgütleri ile, örgütle uğraşmaktan bıkan ülkelere yardıma gelen büyük devletler arasında?
  ya da siner saldırılar yapan ve güvensizlik yaratan siber terörisler ile güvenlik sistemleri geliştiricileri arasında?

  merak ediyorum... bizler kendi halinde insanlarız elbette, ne yapsınlar bizim gizli hesaplarımızı... ama günlük yaşantısı bazı dengeler için gerçekten önemli o kadar çok insan var ki, bunları nasıl pas geçebiliyoruz?
  bugünün 20 li yaşlarında bir genç yarın ülkesinin başkanı, ordusunun başı, kritik kararların yetkilisi. bu potansiyel bile büyük bir bilgi kontrolünü gerektirirken sabırlı bir sistem yönetimi gerçekten de yılan gibi suyun üstünden gitmeyi gerektiriyor sanırım.

  mesela, yarın çin'de bir adam cok güvendiği bir arkadaşıyla, dünyanın dengesini degiştirecegini düşündüğü bir icadını bu güvenli sistemler üzerinden paylaşacak belki de. ve belkide paylaşımdan iki vakte kadar bir süre sonra dünyaya başka bir elden piyasaya sürülecek. belki bu şkilde olmayacak ve özel bir başka şeye karşı şantaj malzemesi olacak... bilinmez.

  ama şu var ki, öyle veya böyle interneti güvensiz hale getirenlerle buna karşı olanlar yine bence aynı bokun laciverti.