1. samurayların kullandığı keskin kılıç.
  kelime anlamı "hizmet eden" demek olan samuraylar feodal 10 yy japonyasında seçkin ve aristokrat ailelerden seçilirdi. samuray olmak bir ayrıcalıktı. hayat boyu disiplin, onur, gurur ve en iyilerinden seçilmiş olmak onları diğer insanlardan ayırıyordu. ayrıcalıklıydılar. onlarla özdeşlesen kılıçlarının yani katanaların ruhları olduğuna inanılırdı. samuraylar için katana ruhani bir güç, onur ve gurur anlamına gelirdi.

  katana dünyanın en ikonik silahı olarak kabul edilir. onu diğer kılıçlardan ayıran yapımıdır. bir insanı anında ikiye ayıracak kadar keskin, bir saç telini kesecek kadar hassas bu kılıc japon savaş maydanlarında bin yıl hüküm sürdü.

  bu kılıcın bu kadar dengeli, güçlü ve hassas olmasını sağlayan yapımıdır. el sanatı ile yapılan gerçek katananın fabrikasyonu yoktur. japonyanın güneybatısında tanrıların evi denen bir bölgede "tatara" adı verilen geleneksel fırınlarda üretilir. tataralar 3 metre uzunlukta, 1 metre genişlikte ve 1-2 metre yükseklikte yanlarında havalandırma delikleri olan fırınlardır.

  öncelikle katananın hammaddesi olan "tamagahane" yi elde etmek gerekir. demir madenine göre demir demir kumu daha saftır. sülfür ve fosfor gibi demir ve çeliği kırılgan maddeler demir kumunda daha azdır. özel bir çelik oluşması için odun kömürü, karbon ve demir kumuyla birleştirilir. 3 gün 3 gece eritilir. demir kumu ateş yatağında dibe çöktüğünde renginden tamaghane olduğu anlaşılır.

  ateşten alınan parçalara atomik seviyede karbon ilave edilir. karbon darbelere karşı şok emici görevi görür. saf çelik dış uç ilave edilir. az miktarda sülfür, çelik içinde bırakılır böylece keskinlik sağlanır. içindeki demir ve özel karbon karışımı sertlik ve esneklik verir. verir. bin santigrat derecede ısıtılan parçalar dövülerek yassılaştırılır ve kağıda sarılarak paslanmaması için kil ve kum konulur. dövülme işlemine devam edilir. bu işlemde istenmeyen maddeler dışarı atılır. içerisindeki karbonun eşit dağılması için defalarca katlanır ve ısıtılır. bu "cihada" adı verilen kılıcın dış kısmını oluşturur.
  daha sonra yüzey kısmına kil ve kül karışımı sürülür. burada yapan ustayı temsil eden bir çizgi oluşturulur. son olarak katananın kalitesi kontrol edlir. sonrasında kil ve kömür karışımı yüzey kısmına sürülür. burada ustayı temsil eden bir çizgi oluşur.

  katananın kalitesi kontrol edilir. orta hararette bir ateşte 1 dakika kadar bekletilir ve hemen suya batırılır ve üzerine tekrar kil ve kül karışımı sürülür. karışım uç kısımda daha ince ve orta kısımda daha kalın olması lazımdır. üste sürülen kısım esnek olmalı kalın kısım daha sert kalmalıdır.

  son olarak artık cila aşamasına gelinir. cilalama işlemi 10 gün sürer. her katana için özel taşlar kullanılır. en son olarak " jizuya taşı" kullanılır. bu taş pirinç taneleri kadardır. kılıcın uç kısmı beyazlaştırılır ve katana hazır hale gelir.
 2. fiyatı 5000 $ la 10.000 $ arasınada satılan japon geleneksel kılıcı