• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
san andreas - brad peyton
70'lerdeki irwin allen seri üretimlerinden sonra daha uzun aralıklarla çekilmeye başlanan, 90'ların ikinci yarısında 'eski günlerine dönme' emareleri gösteren felaket filmleri, 2000'lerden itibaren roland emmerich tekelindeki bir zevksizlik sembolüne dönüşmüştü. yakın tarihte izlediğimiz buluntu film soslu into the storm'u saymazsak, son zamanlarda dişe dokunur bir örneğine rastlamadığımız türün son mahsülü san andreas fayı. (beyazperde.com sayfasından)
 1. brad peyton tarafından yönetilen, senaryosu allan loeb, carlton cuse, carey hayes ve chad hayes tarafından yazılan 2015 yapımı aksiyon macera türündeki abd filmi. başrollerinde dwayne johnson, carla gugino ve alexandra daddario yer almaktadır.

  şimdi de eleştirime geçelim:

  !---- spoiler ----!

  bir felaket filmi olarak görsel beklentiler içinde olmak çok doğal. ben de bu duygularla geçtim ekranın karşısına. ilk sahnede uçuruma yuvarlanan arabadan kurtarma operasyonu çekimleri tatmin ediciydi ve tüm filmin bu kalitede olacağını sandım.

  pek de yanıldığımı söyleyemem; film boyunca bilgisayar efektlerinin hakkı verilmişti. fakat eksik olan bir şeyler vardı sanki.

  konu nedir? konu, kaliforniya kıyısında gerçekleşecek olan şimdiye kadar ölçülmüş en büyük depremin şehri anakaradan ayırması ve bu arada yaşananlar. elimizde bir yer bilimci var. bir de yardımcısı var ki kendisi zenci ve gözlüklü olmamasına rağmen erkenden ayrılıyor aramızdan. yer bilimcimiz paul giamatti hatırlayacağınız bir sima. (bkz: the illusionist - neil burger) ya da (bkz: saving mr. banks - john lee hancock) ve (bkz: the amazing spider-man - marc webb) gibi popüler filmlerden hatırlayacaksınız. açıkçası bu karakteri görünce biraz da olsun konunun derinleşeceğini düşünmüştüm. fakat oldukça sığ bir anlatım vardı sismik konularda. yerel bir yer bilimcinin ördek çığlığı.

  dwayne johnson baş rol erkek oyuncusunu (bkz: the fast and the furious; tokyo drift- justin lin) filminden hatırlayacaksınız. zaten bu film serisi yedi tane çekildiğinden başkaca da filmden hatırlayamazsınız muhtemelen. bu kaslı abimiz felaketlerden adam çıkaran bir "fire and rescue" ekibinden. yani "fire fighter"dan bir tık altta helikopter pilotu. neredeyse her amerikan aksiyonunda rastlayacağınız bayrak temasını doya doya yaşatan filmde bu abimizin de başına hiçbir şey gelmeden filmi tamamlayabiliyor. sözleşmesi nasılsa artık. tabii, başrolün başına ille de bir şey gelecek diye bir kanun yok; fakat felaket filminde her yer yıkılıp dökülürken abimizin kolu bile çizilmiyor. valla helal olsun!

  aslında bu kadar da ayrıntılı bir yazı yazmaya niyetinde değildim. nedense kendimi tutamıyorum. bir ayrıntı da filmin tırmandırdığı heyecan için gelsin:

  filmin çarpıcı sahneleri umarsızca harcanmış gibiydi. depremin yarattığı yarık-ki kendisi san andreas fayıdır-şehri vuran tsunami dalgası, yıkılan gökdelenler, çöken san fransisco şehri. hepsi görsel açıdan çok etkileyici; fakat filmin akışı içinde etkilerini kaybettiler benim için. akış, heyecanı doruk noktasına getiremediğinden bu görseller de " teaser" daki kadar etkileyici olamıyorlar.

  filmdeki boşanan çift ve arada kalan çocuk ile yeni zengin koca ve onun şerefsizliği detaylarına değinmiyorum bile. başka bir filmi çekerken vazgeçip felaket filmine karar verilmiş gibi bence.

  haa, bir de şu kanıya vardım: "dünya yıkılmadıkça bir araya gelemeyiz" mottosu burada çalışıyor. dünya yıkılıyor ve aile kavuşuyor.

  imdb puanı 6,1/100 görünen film görsel efektlerine hürmeten benden 5,0/100 alabildi.

  !---- spoiler ----!

  iyi seyirler.