• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.67)
Yazar paul auster
şans müziği - paul auster
şans müziği, tüm amerika kıtasına yayılan geniş bir alandan başlayıp pennsylvania'daki bir çayırlıkta iki kişinin ördüğü duvarda noktalanıyor. o iki kişinin bu işe nasıl bulaştıkları, işin koşulları, tümüyle şansa bağlı bir gelişme. ancak paul auster'ın dünyasında şans, kimi zaman kazaya, kimi zaman yazgıya, kimi zaman da iradeye benzeyen değişken ve güçlü bir öge. gerilimle coşkuyu aynı anda aktaran şans müziği, her türlü kötülüğe ve haksızlığa uğrarken, bunların karşısında bizim de yapabileceğimiz küçük, ama değerli şeylerin öyküsü. buroman, paul auster'in, amerika'nın en özgün ve şaşırtıcı düş gücüne sahip yazarlarından biri olma yolundaki somut adımlarından birisi.
 1. yaşam tarzımda kalıcı değişikliklere sebep olan muhteşem kitap.
 2. okuduğum ilk auster kitabıydı ve çok etkilendim diğer kitaplarını da okuyacağım. auster'a başlamak için iyi bir kitap oldu.

  kitaba gelirsem; dili çok güzel, anlatım çok akıcı bu yüzden kitap hızlı gidiyor hiç fark etmeden onlarca sayfa okuyabilirsiniz. ben öğlende başlayıp akşam bitirdim öyle hızlı diyebilirim.
  konu güzel; adım adım yokluğa düşmeyi anlatıyor; hem maddi hem de manevi anlamda.

  pozzi'den çok nashe karakterinin pozzi'ye bağlılığı etkileyiciydi diyebilirim. karakter analizleri iyi yapılmış; oldukça yakından tanıyabiliyorsunuz kısa zamanda.

  bazı yerleri evet zorlama geldi inkar edemem, mesela şu duvar taşlarının irlandadan gelmesi fikrini çabuk kabullenemedim kabullenip hikayeye devam etmem biraz zamanımı aldı.
 3. yazarla tanışıp, onu favori yazarlarım listesinde ilk beşe taşımama vesile olan güzeller güzeli bir kitap. kitabın en sevdiğim özellikleri bazen farklı ağızdan hikayeler dinlerken hemen o hikayenin içine okuyucuyu çekebilmesiydi, sonra kitap boyunca yazar sık sık dönüm noktasına gelmiş oradan başka bir dönemece geçmiş ve inanılmaz bir şekilde yazar her dönemece geçerken bizi şaşkınlıkta bırakabilmeyi başarabilmişti. yazarla henüz tanışmamış olanlar için idealdir.