• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (3.00)
şatafatlı mağlubiyet - levent gültekin
islamcıların zaferi, nasıl islamcılığın yenilgisi oldu? şatafatlı mağlubiyet, islamcıların görkemli iktidar dönemini anlatıyor. ve bu dönemin hengâmesi, debdebesi içinde göze görünmeyen yenilgiyi gündeme taşıyor. islamcılık neden huzur getirmedi? islamcılar muhalifken savundukları değerleri, iktidarda niçin uygulayamadılar? barış dini olan islam, islamcıların elinde nasıl çatışma kaynağı oldu? islamcılar demokrasiyle neden barışamıyor?.. levent gültekin, bu ve benzeri soruların yanıtını ararken islamcıların “şatafatlı mağlubiyetini” anlatıyor. aynı zamanda, günümüz türk siyasetinin genel sorunlarını hem samimi ve derin, hem de serinkanlı ve medeni bir üslupla tartışıyor. şatafatlı mağlubiyet, bugünleri anlamak için okunması gereken, benzersiz bir kitap.
“levent gültekin, aslında iktidar ve islamcılık eleştirisinden öte, akıl, vicdan, adalet, insanlık adına isyan ediyor. çünkü isyandır insana yakışan.” nuray mert
“islamcılar niçin yozlaştı? ve buna niçin çok hazırdılar? levent gültekin bu sorulara esaslı cevaplar veriyor.” mustafa akyol
“levent gültekin, iktidar çürümesinden rahatsız, kendiyle barışık. onun yazıları, özgür bir türkiye isteyenlerin ortak kaygı ve taleplerini yansıtan cesur haykırışlardan oluşuyor.” soli özel
 1. levent gültekin'i şirin payzın'a konuk olduğu 20 şubat 2015 tarihli cnn yayınındaki aşağı yukarı yarım saatlik muhteşem mülakatıyla tanımıştım. o efsane tespitleri ve bir "islamcı" -kendi deyimiyle "aynı mahallenin çocuğu"- olarak iktidara yönelik ufuk açıcı eleştirileriyle gönlümde taht kurmuştu.
  yayını izledikten hemen sonra yazdığı yazılara ve kitaplara bakmıştım, yazılarında o yayında söylediklerinin üzerine çıkamadığını görmüştüm. o tarihte ise henüz kitabı yoktu ancak yine de kitabını heyecanla beklemeye başlamıştım.
  kitabı çıkar çıkmaz aldım ama 100. sayfaya gelemeden ayırdığım vakte pişman oldum zira bu kitap çok okunan yazıları yanında kıyıda köşede kalmış yazılarını da içeriyor ve üstüne bir şey koyamıyor. dahası, o güzel tespitlerini sayfayı doldurmak için kullandığı boş laflarla harcıyor. bunu, yazılarını internetten okuduğunuzda fark edemiyorsunuz ancak, kitapta yazılarını art arda okuduğunuzda bu adamın bir entelektüel ya da bir aydın değil, aklına bir fikir gelmiş herhangi biri olduğunu anlıyor ve verdiğiniz paraya üzülüyorsunuz.
  levent gültekin'den istifade etmek için bahsettiğim yayını izlemeniz kâfî. kitabı okuyarak hem o güzel tespitleri hem de zihninizdeki levent gültekin imajını hiç etmeyin derim çünkü dinlenmesi (ama okunması değil) gereken tespitleri var.
  ama illa bir islamcı yazardan islamcılık eleştirisi okumak istiyorsanız ihsan yılmaz'ın "kemalizmden erdoğanizme" kitabını okumanızı öneririm.
  bahsettiğim yayın
  bahsettiğim kitap