1. güneş sisteminin güneşe yakınlık açısından altıncı, büyüklük açısından ikinci büyük gezegeni. ismini roma tarım tanrısından alır. gezegen çok büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır ve bu sebeple 'gaz devi' olarak anılan gezegen kategorisinde yer alır. satürn'ün güneş sisteminde pek eşi benzeri olmayan çok büyük bir halka sistemi vardır. bu halkalar ortalama yalnızca 10 km kalınlığında olup %93 oranında su buzundan meydana gelir. satürn'ün bilinen 62 uydusu bulunmaktadır. bu uydulardan titan ise merkür bile büyük olup güneş sistemindeki belirgin atmosferi olan iki uydudan biridir. (öteki uydu ise neptün'ün uydusu triton'dur) bir diğer uydusu enceladus ise geçtiğimiz yıllarda buz gayzerlerinin varlığının gözlenmesi ile dünya dışı yaşam bulunabileceği düşünülen yerler arasına girmiştir. nasa'nın cassini uydusu çektiği muhteşem bir fotoğraf : satürn
 2. antik yunan mitolojisindeki karşılığı 'chronos' olan roma tanrısı.
  simgesi kurşun'dur ve zamanı temsil eder. en büyük özelliği ise kendi çocuklarını yemesidir.
  giulia lama, rubens ve goya tarafından resmedilmiş çocuklarını yiyen satürn tabloları mevcuttur ancak bu tablolar arasında en çok dikkat çeken goya'ya ait olanıdır.
  roma mitolojisinde kurşun ile özdeşleşen bu ihtiyar, diğer ressamların aktardığı gibi utançla değil kurşun zehirlenmesi sonucu çıldırmışçasına bakan gözleriyle ve büyük bir iştahla kendi evladını yemektedir.
  t
 3. güneş sisteminin 6'ncı sıradaki gezegenidir. güneş'ten yaklaşık 1.5 milyar km. uzaklıktadır. gezegenin çapı yaklaşık 120.000 km., günberisi yaklaşık 9 au, günötesi ise 10.1 au birimdir. kütlesi dünya'nın 95.16 katıdır. eksen yörüngesi 10.5 saat, güneş yörüngesi ise 29.5 yıldır. eksen eğikliği 26.7°'dir.

  sistemin jüpiter'den sonra ikinci büyük gezegeni olmasına rağmen düşük yoğunluğundan dolayı son derece hafiftir. o kadar ki satürn, su üzerinde yüzebilir.

  güneş sisteminin en güzel gezegeni olmasına ilave olarak satürn, yine sistemin jüpiter'den sonra en kalabalık ailesidir. 62+1(*:cassini uzay aracı) adet uyduya sahip olmasına ilave olarak 7 kuşak halindeki halkalarını oluşturan kaya ve buz parçalarını da çevresinde ikamete zorlar. halkaların kalınlığı 20-25 metre civarındadır ve parçalanmış bir uyduya ait olduğu değerlendirilmektedir.

  satürn %75 hidrojen ve % 25 helyumdan oluşur. yüzey kısmı gaz olmasına rağmen çekirdeğine doğru gidildiğinde gezegenin sıvı katmanlarına ulaşılır. bir gaz ve sıvı devi olduğu için katı bir yüzeye sahip değildir. tek katı yüzeyi olan çekirdeği ise dünya'dan 3 kat büyüktür.

  gezegenin ortalama yüzey sıcaklığı -140°c'dir

  titan, rhea, dione, tethys, hyperion, lapetus, enceladus, pallene, anthe, methone ve mimas büyük uydularıdır.