1. güneş sisteminin güneşe yakınlık açısından altıncı, büyüklük açısından ikinci büyük gezegeni. ismini roma tarım tanrısından alır. gezegen çok büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır ve bu sebeple 'gaz devi' olarak anılan gezegen kategorisinde yer alır. satürn'ün güneş sisteminde pek eşi benzeri olmayan çok büyük bir halka sistemi vardır. bu halkalar ortalama yalnızca 10 km kalınlığında olup %93 oranında su buzundan meydana gelir. satürn'ün bilinen 62 uydusu bulunmaktadır. bu uydulardan titan ise merkür bile büyük olup güneş sistemindeki belirgin atmosferi olan iki uydudan biridir. (öteki uydu ise neptün'ün uydusu triton'dur) bir diğer uydusu enceladus ise geçtiğimiz yıllarda buz gayzerlerinin varlığının gözlenmesi ile dünya dışı yaşam bulunabileceği düşünülen yerler arasına girmiştir. nasa'nın cassini uydusu çektiği muhteşem bir fotoğraf : satürn
 2. antik yunan mitolojisindeki karşılığı 'chronos' olan roma tanrısı.
  simgesi kurşun'dur ve zamanı temsil eder. en büyük özelliği ise kendi çocuklarını yemesidir.
  giulia lama, rubens ve goya tarafından resmedilmiş çocuklarını yiyen satürn tabloları mevcuttur ancak bu tablolar arasında en çok dikkat çeken goya'ya ait olanıdır.
  roma mitolojisinde kurşun ile özdeşleşen bu ihtiyar, diğer ressamların aktardığı gibi utançla değil kurşun zehirlenmesi sonucu çıldırmışçasına bakan gözleriyle ve büyük bir iştahla kendi evladını yemektedir.
  t
 3. doğu astrolojisinde zuhâl olarak bilinir ve sultan olarak tasavvur edilen güneş'in hazinedaridir.

  oğlak burcunun yöneticisidir. oğlaklara inatlari yüzünden kıl olduğumdan bu gezegene de halkalarının güzelliğine rağmen mesafeliyim.

  şu saatlerde kıble yonune baktığınızda görebilirsiniz. daha batıda ise jüpiter ışık saçıyor.
 4. gün uzunluğu 10 küsür saat olan uzaydaki gezegendir.