1. eski adıyla (bkz: shell shock) , yeni ismiyle (bkz: combat stress reaction) veya (bkz: Posttravmatik stres bozukluğu)

    bazı askerlerin birinci dünya savaşından sonra yaşadıkları travma yüzünden verdikleri tepkilere verilen isim. sürekli olarak panik, öleceğini düşünme, yardım alamamak, korku, uykusuzluk gibi berbat ötesi koşullarda bulunmak bu hastalığı tetikliyor.

    hastalığın belirtileri kontrol edilemeyen garip hareketler, anlamsız mimikler, konuşma güçlükleri, akıl sağlığını yitirmek vb. şeyler. şu youtube videosu işin ciddiyetini göstermeye yeter diye düşünüyorum.

    ayrıca ingiliz hükümeti tarafından, ikinci dünya savaşı öncesinde kelimenin kullanımı yasaklanmıştır. yerine farklı bir tıbbi terim kullanılmaya başlanmış. bu terim insanların kafasında çok kötü yer ettiği için sanırım. savaş öncesi karşı-propaganda yapılması istenmedi.

    düşünmeden edemiyorum; bir insan nasıl bu hale gelebilir? sadece yaşadığı olaylarla. olayların ne derece korkunç olduğunu kestirmek çok zor. bir "durumun" içinde zaman geçirerek böylesine hastalanmak... neyse ki terapi ile tedavisi mümkün.