• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
savunma saldırıyor - jacques verges
kimsiniz? neyi temsil ediyorsunuz? nedir tarihsel olarak varlık nedeniniz? bunlar yargıçların, savcıların ve sanıkların her davanın eşiğinde kendi kendilerine sormaları gereken sorular.
savunma politikasında her zaman iki yöntem olmuştur: varolan adalet mekanizmasını kabul eden uyum savunmaları (dreyfus, challe) ve yeni bir gerçekliği gözler önüne sermeyi hedefleyen kopuş savunmaları (sokrates, dimitrov). birinciler kafalarını kurtarırken, ikinciler davalarını kazanmışlardır.
davaların, mahkeme salonunun dört duvarı arasında kalmadığı, dünyanın gözleri ve kulakları önünde yer aldığı günümüzde, hem davasını kazanıp hem de kafasını kurtaranların sayısı artmaktadır. "uygarlık"larının ve ellerinde tuttukları öldürme gücünün verdiği güvenle davranan tuzukurular, adaletleri'nin geçerliği kalmadığını ve tek söz söyleme hakkının kendilerinde olmadığını anlamalıdırlar artık.
  1. tüm hukukçuların mutlaka okuması gereken bir kitap. uyum davaları ve kopuş davaları, dava taktiği üzerine yazılmış, sizi fazla yormayan ama sağlam bir hukuk nosyonu sunan bir eser. çhd yargılamasında, selçuk kozağaçlı'nın savunmasının bir bölümüne de esin kaynağı olmuştur.

    "suçlu beraat ettiğinde, yargıç hüküm giyer."