• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
schopenhauer ve insan - ioanna kuçuradi
schopenhauer ve insan, özellikle insan-kişi ayırımı üzerinde yapılmış bilimsel bir çalışmadır.
insan, toplum teki olarak değil de kişi olarak ele alındığında ve kişi başarıları insan başarılarından ayırt edildiğinde, karşımıza insanın başarı alanlarının yeni değerlendirmeleri çıkıyor.

yaşayan, araştırma ve sanat yapan insan ile, yine yaşayan, araştırmada ve sanatta yaratıcı olan kişi arasında bir ayırım yaparak ve cinsini temsil eden insan ile, insana insan adını taşımaya lâyık kılan insan arasındaki farkları göstererek, insan problemine net bir ışık tutuyor bu eser.

günümüzde insan problemi nerelere itilmek isteniyor? insan ile kişi görüşü arasındaki ayırımın nedenlerine sıkı sıkıya bağlı olan insan probleminin itilmek istendiği farklı yönler, bu eserin okunmasıyla bilinçlenecek bizlerde.
 1. schopenhauer'a göre, kişinin üç farklı karakteri var. 

  "yapı karakteri" kişinin yapıp ettiklerinin bütününü oluşturuyor ve karakter değişmez ve nedensiz.

  "ortaya çıkan karakter" kişinin yapıp ettikleri. bizler kendimizi teorik doğrularımıza değil, eylemlerimize bakarak öğreniyoruz. 

  "kazanılmış karakter" kişinin eylemleriyle ortaya çıkan karakteri hakkındaki tam bilgisi. iyi ve kötü özelliklerini tam bilen insan kazanılmış karaktere sahip. 

  şimdi asıl nokta burası. kişi, eylemlerine bakarak kendisiyle yüz yüze gelebilir. bu yüzleşme öyle sert olabilir ki eylemleri ve söylemleri arasında (pratikte ve teoride) önemli farklar olduğunu gören insan, kendi yapısına ve istemesine hayır deyip ulu insan olabilir. insanın özgürlüğünün koşulu da bu "hayır"da saklıdır. 

  yani, insanların sadece teoride iyi olmaları, pratikte de iyi olmalarının ön koşulu olabilir. eylemlerimize baka baka iyiyi tercih etmeye başlama olanağı, teoride iyi olmaktan geçiyor olamaz mı? olabilir.