1. (bkz: maymun davası) olarak ta bilinen, abd'nin tennessee eyaletinde bir lise ögretmenine eyalet tarafından açılmış dava.
    ögretmenin suçu; yaradılış konusunda incil'i rehber almayı zorunlu kılan butler yasasını ihlal ederek, ögrencilerine evrimden bahsetmesidir.
    mahkeme scopes'i teknik olarak suçlu bulur ve 100$ ile cezalandırır. bunun üzerine çok sayıda insanında destek verdiği scopes üst mahkeme tarafından suçsuz bulunur ve eğitimde kutsal kitaplar yerine bilimin yol gösterici olması konusunda ilk adli adımlar atılmış olur. bu karar abd'de bilim ve özgür düşüncenin zaferi olarak yorumlanır ancak bu zafer butler yasasının kaldırılması için yeterli gelmez.
    dava 1925 yılında gerçekleşmiştir ama butler yasası 1958 yılına kadar yürürlükte kalmıştır. yani ; amerika gibi bir ülke için, yakılan ilk kıvılcım ile evrim özelinde bilimin ve özgür iradenin galibiyeti arasında yaklaşık 30 sene var. türkiye'de henüz ilk kıvılcım dahi yanmadı , hesaplarıma göre bu entry'i bugünlerde okuyan hiç kimse bu topraklarda bilim ve özgür iradenin mutlak hakim olduğu günleri göremeyecek.