• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.46)
se7en - david fincher
cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.
 1. david fincher'ın en iyi filmidir (evet doğru, fight club'a rağmen). yıllar önce izlememe rağmen aklıma kazındığı için çoğu sahnesini dün izlemiş gibi hatırlarım.

  !---- spoiler ----!

  john doe'u oynayan karakterin * (bilerek böyle yazdım) filmin afişinde adının bile yer almayışı, tamamen sürpriz şekilde ortaya çıkışı inanılmazdı. kendisinin büyük bir hayranı olarak ortaya çıkışını ağzım açık karşılamıştım. ha bi de şey var, whats in the box!?!

  !---- spoiler ----!
 2. final sahnesinde kevin spacey'in oynadığını ikinci izleyişimde farkettiğim, kült filmlerden biri...
 3. !---- spoiler ----!

  7 günah konusunu tam oturtamadığım film. finalde konusu geçiyor ama 7 günah için 8 kişi ölmüş olmuyor mu ben de tam net değil.

  !---- spoiler ----!
  janus
 4. !---- spoiler ----!

  david fincher'ın efsaneleri arasında yer almıştır. başlıktada söylendiği gibi afişlerden fragmana hiçbir yerde kevin spacey ile alakalı birşey göremezsiniz. fincher açıklamasını şöyle yapar.
  "eğer ki fragmana ve ya afişe sapcey'i koysaydım, filmin nerdeyse sonuna kadar ortaya çıkmadığını seyirci farkeder ve süpriz kaçardı."
  son olarak. film bittikten sonra cast akışının en başında kevin spacey'nin adı görünür.

  !---- spoiler ----!
 5. brad pitt'in yakışıklı bir adam olmasından mütevellit oscar kazanamadığı fakat yardıra yardıra oynadığı bir film daha..

  yazıktır, günahtır dedirtmiştir.
  (bkz: yakışıklı olduğu için oscar alamayan aktörler)

  fincher'ın gotik tarzı hikaye tasvirlerine de aşığım sanırım.
 6. morgan freeman'ı her zaman ki gibi sakin ve babacan tavırları ile gördüğümüz filmlerden birisi. film ise adından daha çok puanı hak etmiş bir film, senaryosunu beğendiğim güzel filmlerden bir tanesi.
 7. filmi izlemediyseniz kesinlikle okumayın.

  !---- spoiler ----!
  1. oburluk: zorla ölene kadar sphagetti yemesi sağlanan obez adam.
  2. açgözlülük: 1 pound ağırlığında parçasını kestirip, kan kaybından ölen avukat.
  3. tembellik: yatakta kalkamayacak şekle getirilmiş ama hayatta kalmasını sağlayacak şekilde besinler verilmeye devam edilen adam.
  4. şehvet: silah zoru ile bir adamın giydiği bıçaklı bir strapon ile içine girilerek ölen hayat kadını.
  5. kibir: burnu kesilerek, ya hayata çirkin burnu ile devam edecek yada uyku haplarıyla overdose olacak şekilde şans tanınmış, ama uyku haplarını seçen kadın.
  6. kıskançlık: ailesini ve yaşamını kıskandığı için katil tarafından öldürülen mills'ın karısı.
  7. öfke: mills'ın sinirlenerek katili öldürmesi.
  !---- spoiler ----!