1. hastalığın şiddeti seyri ve kronikleşme süreci kişiden kişiye çok fazla farklılık göstermekte.çok yağlı bir ciltteki ph değerindeki dengesizlikten kaynaklanıyor.nem, stres, mayalı ve baharatlı gıdalar hatta bazen deodorantlara varan hassasiyetle kendini belli etse de azalıp çoğalan bir seyri var. kimisinde ciltte kızarıklık kimisinde, saçlar ve kaşlarda pullanmalar olarak seyredebiliyor.hastalık bulaşıcı veya hayat kalitesini etkileyen bir ciddiyette değil.üstelik bazen kendi kendine bile geçebiliyor mevsimsel değişiklere bağlı olarak.
  genel olarak sebamed şampuanları ve temizleme barı ürünleri büyük oranda iyileşme sağlamakla beraber kortizon bazlı ilaç takviyelerini de çok aşırıya kaçmamak kaydıyla kullanmak kronik sürecin iyileşme halini almasını sağlıyor.uyku da önemli bir faktör.düzenli bir uyku döngüsü toparlayıcı etki rolünü üstlenebiliyor. genellikle ergenlik sonlarına doğru başlamakla beraber farklı yaş dilimlerinde de ortaya çıkabiliyor.eğer yağlı bir cildiniz varsa ve bu tarz belirtiler taşıyorsanız, bir dermatoloğa görünmek iyi bir başlangıç olacaktır.fakat cilt sorunlarının tam bir çözümü yoktur stresten uzak durur dengeli bir hayat ve beslenme tarzını adet edinirseniz olumlu bir seyre dönmesini sağlarsınız. yüz temizleme jellerininse çoğunun yıpratıcı etkisi olduğunu düşünüyorum. çok ağır seyretmedikçe bu gibi ürünlerden ve kortizon bazlı ilaçlardan yararlanmamak gerekiyor.

  cilt hastalıkları özünde bağışıklık sistemiyle ilintili olduğundan b12 d ,e ve c vitamini takviyelerini de uygulamak gerekiyor.dökülmelerle ilgili olaraksa troid hormonuzun az veya fazla çalışıp çalışmadığını bir endrokronoloji merkezinde ölçtürmek önem taşıyor.
 2. insanı deli eden çileden çıkaran bir cilt hastalığı. doktorun verdiği herşey önce aaa çok iyi geldi evresinden hızla bu da etki etmiyor evresine geçiyor. yağlı bir kızarıklık saçlı deriyi ya da kaşları ya da herhangi bir cilt bölümünü tutup yerleşiyor.
  mevsim geçişlerinde şiddetlenebiliyor.
  en iyi tedavi yolu bütün kimyasallardan uzak durmak.
  şampuan, deterjan , krem ...
  sadece mümkünse doğal yapılmış ev sabunu hem de beyaz.
  ve biliyorum elinizde değil ama stresten uzak durmak
 3. hastalığı tetikleyen üç şey var: stres, kızartmalar ve mevsim geçişleri.

  ne yazık ki kesin tedavisi olmayan bir hastalık. ancak kontrol altında tutabiliyorsunuz.

  ilk mesajdaki gibi kafa derisindeki sebumlar için en iyi gelen şampuan yeşil etiketli vichy şampuandır. yüzdeki t bölgesi (burun kenarları ve kaşlar arası) içinse kortizonlu kremler ve la roche 50 faktör güneş kremi iyi gelmektedir.
 4. sınav öncesi iflahımı şey eden, çalışmam bitince beni masa üzerindeki ölü deri katmanı ile bırakan illettir.