• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
Yazar lois lowry
seçilmiş kişi - lois lowry
çatışmaların, yoksulluğun, işsizliğin, boşanmanın, haksızlığın ve eşitsizliğin olmadığı bir dünya bu. aile değerlerinin üstün olduğu, ergenlik isyanlarının duyulmadığı ve görgü kurallarının bile yaşam biçimi olduğu bir zaman dilimi.

aralık ayı, on iki yaşına gelen herkesin yaşlılar tarafından belirlenen yaşam görevini aldıkları yıllık tören zamanı. jonas, arkadaşı fiona’ nın yaşlıların bakıcısı ünvanını alışını ve neşeli dostu asher’ in eğlence yöneticisi yardımcısı olmaya hak kazanmasını izler. ama jonas özel bir şey için seçilmiştir. seçilmesi sonucunda adı olmayan ( yalnızca kendisine aktarıcı denilen) bir adama yöneldiğinde, dünyasının kırılgan mükemmelliğinin altında yatan karanlık sırları fark etmeye başlar.

inanılmaz bir deneyim yaşayan ve olanaksız bir şeyi üstlenen bir çocuğun, aldatıcı bir basitlikle anlatılmış kışkırtıcı öyküsü bu. bu öyküde, doğal kabul ettiğimiz tüm değerler sorgulanıyor ve en derin inanışlarımız yeniden gözden geçiriliyor.
  1. distopya türüne sardığım dönem birbirinin aynı konularla karşımıza çıkan pek çok bestseller distopyadan öğh geldiği için bu seriyi tercih etmiştim okumak için. seri diyorum çünkü birbirleriyle bağlantısız olsalar da üç devam kitabı daha var maviyi toplamak, mesajcı ve oğul olmak üzere.

    çocuk distopyası denilebilir fakat herkesin okuyabileceği tarzda, güzel bir kitaptı bana göre. devam kitaplarını ise bunun kadar beğenmemiştim. bir de filmi var ki bu kitabın bence izlemeye değmez.