1. ilkokulda bize öğretilen en temel şeylerden birisi: cumhuriyet insanın kendi kendini yönetmesidir.

  işte bu seçim barajı denen saçmalık cumhuriyetin temel fonksiyonunu baltalamaktadır. nasıl mı? ysk başkanının açıklamasına göre ülkemizin yurt içinde 53 milyon 765 bin 231, yurt dışında ise 2 milyon 867 bin 658 seçmeni var. seçim barajı nedeniyle bazı seçmenlerin oy verdiği parti meclise girememekte ve böylece bu vatandaşlar kendi kendilerini yönetememekteler. seçim barajımız ise %10. diğer ülkelerin seçim barajlarını buraya uzun uzun yazmama gerek yok. seçim barajı olan ülkelerin barajı genelde %5 civarında tuttuğunu söylemem yeterli. seçim barajı yüzünden ya demokrasiye katkı sağlayamayan bireyler oluyoruz, ya da yüksek oy alan partilerin içinden birini seçmek durumunda kalıyoruz.

  yalnızca yurt içi seçmeni bile baz alsak tüm vatandaşların oy kullanması halinde, buraya dikkat, en az 5 milyon 376 bin 523 kişinin oyu mecliste istediği partinin kendisini temsil edebilmesi adına bir şeye yaramamış olacak. ve bu mümkün olan senaryoların içindeki en iyi durum. bu sayı barajı geçemeyen parti sayısına göre artacaktır.

  bir partinin barajı geçebilmesi için gereken oyun 5 milyon küsür olduğunu belirlemiş olduk. diyelim ki 6 parti var. üç tanesi 5 milyon oy aldı. diğer partiler de kalan oyları barajı geçebilecek şekilde bölüştü. bu durumda 15 milyon kişinin, yani seçmenin dörtte birinden fazlasının oyu heba olmuş olur.

  işte seçim barajı böyle saçma sapan, anlamsız bir şeydir. bir ülkenin cumhurbaşkanı 400 vekil isteyince tek adamlık, hanedanlık olmuyorsa çeşitli partilerden vekillerin mecliste bulunması da istikrara engel olmaz. en kısa zamanda bu barajın kaldırılmasını, en azından makul bir seviyeye çekilmesini diliyorum.
 2. ondan sonra istediğimiz partiye oy niye atamıyoruz. başkan zaten yaptırmayacağız da ulan biri de çıkıp demiyor ki bu darbe barajı nedir? darbe darbe diye ağlayanlar darbeyle gelmiş sistemi niye kaldırmıyor?
  sen konuyu açmazsan tabii der o dinci pezolar parlamenter sistem tıkanmıştır diye.
  ramel