• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
şehirdekiler için sürdürülebilir yaşam rehberi - scott kellog ve stacy pettigrew
dünya günümüzde öyle bir hale geldi ki, nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor ya da yaşamak için mücadele veriyor. insanlar, mevcut ekonomik modeller yüzünden sürekli artan bir tüketim anlayışının şekillendirdiği hayatlar yaşamaya zorlanıyor. her yaştan, her çeşit meslek ve dünya görüşünden milyarlarca insan, birbirine benzeyen şehirlerde, benzer temel ihtiyaçlara erişmeye çabalayarak hayatlarını geçiriyor.

şehir yaşamı kimimiz için bir tercih, bazılarımız içinse zorunluluk. ama kesin olan bir şey var ki, toplumun her kesiminden insanın daha iyi bir hayat sürebilmesi, doğal kaynakları çok daha az tüketen, sürdürülebilir, eşitlikçi ve iş birliğine dayanan bir kültüre yönelmemize bağlı. bunun için toplumun her kesiminden insanın sorumluluk alması gerekiyor. en büyük ve en önemli değişimlerinse halk tabanında gerçekleştirilmesi şart. ufukta beliren krizlerden bu insanlar sorumlu olmasa da, gerekli değişimlerin boyutu ve derinliği onlara bağlı.

şehirdekiler için sürdürülebilir yaşam rehberi işte bu noktalara dikkat çekerken, yaşamsal gereksinimlere erişim ve bunların kontrolünü mümkün kılan yetenek, teknoloji ve taktikler hakkında bilgiler veriyor. gıda, su, enerji, atık yönetimi ve toprağın iyileştirilmesi ana başlıkları altında ilerlerken her satırında şunu vurguluyor:

yaşadığımız yere sahip çıkmak ve nerede olursak olalım hayatı dönüştürmek bizim elimizde.
 1. geri dönüşüm, atıkların değerlendirilmesi, temiz enerji kaynakları gibi pek çok konuyu inceleyen bu kitabın adı, içeriğini de son derece net şekilde yansıtıyor. sonuçta pek çoğumuz hayatımızı kırsaldan uzakta geçiriyoruz. şehir hayatının nimetleri tartışılmaz fakat kentli yaşam döngüsü bizi pek çok doğal seçenekten uzak tutuyor. işte şehirdekiler için sürdürülebilir yaşam rehberi, bu konuda bize yol göstermeye, evimizin bahçesinde, balkonunda, çatısında neler yapabileceğimizi öğretmeye çalışıyor.

  "madem şehirden uzaklaşamıyorsunuz şimdilik, bari şehirdeki yaşamınızı değiştirin" diyerek ekoloji ve barış aktivisti bir arkadaşımız hediye etti geçenlerde. şehir hayatınızı daha sürdürülebilir hale getirmenin peşindeyseniz, şehirdekiler için sürdürülebilir yaşam rehberi, aradığınız kitap olabilir.
 2. yazık ki beklediğimi bulamadığım bir kitap oldu. şehirde yaşayanların kolay kolay uygulayabileceği öneriler yok bu kitapta, benim gibi böyle bir niyetle alıp okuyacaklar öncelikle bu beklentilerini bir kenara koymalı. roket ocak, güneş fırını yapmayı falan öğretiyor, ki bunları okurken bir evinize, bir kendinize, bir mahallenize, sonra dönüp şaşkın şaşkın tekrar kitaba boş boş bakakalmanıza neden oluyor. ancak yine de kaynak kitap olarak bir köşede tutulabilir. belki bir gün ben de yaparım şöyle "20 litrelik küçük bir biyogaz çürütücüsü" be derseniz...
  mesut