1. temel tatlandırıcı madde...
  hammaddesi pancar, şeker kamışı gibi birkaç bitkidir.
 2. insanların hayatında yaşamsal olarak değil de daha çok zevk amaçlı tadının güzelliği yüzünden sıkça kullanılan bir besindir.
  çağımızın tüketim alışkanlığında neredeyse her şeyin içerisinde şeker vardır. bunun sebebi insanların şekere karşı koyamaması ve insanlara yiyecek ve içecek satmak için kullanılabilecek olan en masrafsız besin olmasıdır.
 3. en tatlı zehir.
 4. bu kadar çok arzulanmasının sebebi, birkaç yüzyıl öncesine kadar çok az bulunmasıdır. aslında genel olarak modern döneme kadar insanların hep yetersiz beslenmesi, yeterli kaloriyi alamaması şekeri çok ama çok değerli hale getirmiş.
  ortaçağ da pek çok baharat gibi şeker de gram fiyatı olarak altından daha yüksek fiyata satılıyormuş. günümüzde yeterli miktarda bulunabildiği için değeri azalmış ve muhtemelen gelecek nesiller için o kadar da arzulanan birşey olmayacak.
 5. dişlerin sararmasındaki en büyük etkenlerden biri.
 6. bence süper bişey bok atmayalım lütfen
 7. mdmaın sokaktaki ismi
 8. "şeker çok zararlı" diyene "sensin zararlı!" diye bağırasım var. sanki siz hep yararlı şeyler yapıyorsunuz da gelip şekere takıyorsunuz. zararı vardır kabul, ama şeker yaa nasıl vazgeçsin insan!