• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.29)
Yazar jojo moyes
senden önce ben - jojo moyes
birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu...

yaşamın ince detayları lou'dan sorulur. otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? onda bu soruların hepsinin cevabı var. kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu...

geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz will, lou'nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün...

"sakın son bölümleri otobüste giderken okumayın. ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz."
tracy williams

"bu kitabı okuyunca duygudan duyguya koşacağınız bir lunaparka girmiş gibi oluyorsunuz. okurken dünyayı ve zamanı durdurmak isteyeceksiniz."
dooster

"arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir roman olacak. moyes karizmatik, gerçekçi ve çarpıcı karakterler yaratmayı çok iyi biliyor."
the independent

"sizi bu kadar içine çekecek başka bir kitap bulmanız çok zor. yıllardır okuduğum en güzel kitap."
gill b.

"bu hikâyeyi kitap bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz."
romantic book lover

( kitap bilgileri idefix ten alınmıştır )
 1. bir gecede bitirdiğim sürükleyici aşk romanı. edebi değer taşımayan akıcı, çerez niyetine okunabilecek kitap. filmi de çekildi. sonu kötü bitse de güzel bir tat bırakıyor damağınızda. dünyada çok satanlardan popüler bir kitap.
  benim çıkarımlarım; her an insanın başına kötü bir şey gelebilir yanınızda size güç veren biri ya da birileri varsa ve gerçekten yaşamaktan vazgeçmediyseniz mutlu olmanıza engel yok. itiraf ediyorum sonunda hayırrr diye böğüre böğüre ağladım. duygusal bir dönemden geçiyorsanız ( sevgiliden yeni ayrılmak ya da kavuşamamak gibi ) size iyi gelmeyecektir.
 2. filmi cikinca kitabi okumaktan vazgectim, olay oykuleri sonunu bilince cazip gelmiyor. film guzel ama.
 3. hayal ettiğim, gözümün önünde canlanan will'i fragmanda bulamayınca filmini izlemekten vazgeçtim. tam da bu yüzden kitapları okumayı daha çok seviyorum.

  kitabına gelince... onlar birbirine aşıktı, ben onların aşkına...
  böyle hissettiğim iki roman daha var. biri (bkz: sevgilim istanbul - kerime aksoy) , diğeri (bkz: aynı yıldızın altında - john green) . ama senden önce ben'in diğer ikisinden farkı devamı niteliğinde bir kitabın daha çıkmış olması. onun içinde (bkz: senden sonra ben - jojo moyes)
 4. senden önce ben,bence müthişti. ben çoğunluğun aksine filmi de çok beğendim. kitaptaki duyguları aynen geçirebildiğini düşünüyorum. will ve lou hayalimdeki halleri ile bayağı örtüştü. !---- spoiler ----!

  ikinci kitabı da sırf merakımdan okudum. will'siz kitabı sevmeyeceğimi biliyordum. sevemedim de. will in adının geçtiği yerlerde biraz keyif aldım fakat onun dışında birinci kitabın aksine ikinci kitap benim için tam bir fiyaskoydu.

  !---- spoiler ----!