1. death metal ve gotik metal türlerinde klasik müzik enstrümanlarının kullanılmasından etkilenerek ortaya çıkan bir müzik türüdür. parçalarda opera etkilerini görürüz. haggard bu alanda en bilinen gruplardan biridir.
  2. 90'lı yıllarda ortaya çıkmış bir metal müzik türüdür. klasik müziğin tüm enstrümanları, ritimleri ile metal müziğin sert ritimlerinin sentezidir. birbirinden çok farklı iki müzik türünün birleşmesinden oluşur. şarkılarının temalarını çoğunlukla fantastik öğeler, eski mitler, opera eserleri oluşturur. fantastik ve çok sesli temalar içeren senfonik metal gruplarının bir çoğunun vokali kadın seslerdir. bu metal türünde genelde iskandinav gruplar ve güney amerika çıkışlı gruplar daha başarılıdır.
    finlandiya çıkışlı nightwish grubu, norveç çıkışlı sirenia , hollanda çıkışlı epica ve within temptation, brezilya çıkışlı angra, abd çıkışlı kamelot, almanya çıkışlı haggard, isveç çıkışlı therion grubunu sayabiliriz. almora grubu da senfonik metal türünün türkiyede ki öncülerinden biridir.