• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
seraphita - honore de balzac
çoğu kez insana, daha önce içinde yaşadığı hataların tam karşıtı olan erdemleri edinmesi için bütün bir hayat daha gerekir."

insanlık komedyası'nın bugüne dek türkçede eksik kalmış mistik temel taşlarından biri olan bu romanda, bazen séraphita isimli zarif bir genç kıza, bazense séraphitus adlı genç bir erkeğe dönüşen meleksi ve göksel kahraman; ruh, tanrı, inanç, kadın ve erkek ilişkileri hakkındaki fikirleriyle iki yüz yıla yakın bir süredir insanlığı büyülüyor.

balzac'ın, tıpkı ilk sayfalarda harikulade bir anlatımla bahsettiği o zor iklimleri ve yüksek tepeleri aşan okuyucularını metafizik bir şölenle ödüllendirdiği séraphita, bambaşka bir balzac'la tanışmak ve büyülenmek isteyenler için, ismet birkan'ın çevirisiyle ilk kez türkçede...
 1. !---- spoiler ----!

  elde edemediğini tahrip, anlamadığını inkar, kıskandığına hakaret etmekten daha doğal ne olabilir?

  !---- spoiler ----!
 2. çok ilginç bir eser bu, kafamı karıştırdı biraz. ağır başlamasına rağmen ilerleyen bölümlerde ettiği metafizik laflarla başımı döndürdü (uçakta okumaktan da olabilir, kafam güzeldi, i was high, öff ne iğrenç bi' parantez oldu bu da). zaten balzac da kitap için 'benim ustalık eserim, hayatta bir kere yazılabilecek bir metin bu' demiş. şöyle cümleler görmek mümkün:

  !---- spoiler ----!

  bütün dinlerin insana sunduğu o alternatif: ya gidip ebediyen bir kazanda kaynamak; ya da beyaz giysiler içinde, elinde hurma dalı, başının çevresinde bir hale, bahçelerde gezinmek. bu pagan uydurması, bir tanrı'nın son sözü olabilir mi?

  !---- spoiler ----!