• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.33)
şerefe - aydın boysan
rakı içmek bir sanattır, diyor aydın boysan, “demcilik” yabana atılmayacak bir iş.
boysan cumhuriyet’in ilanından iki yıl önce başlayan ömründe ilk yılların parlak yükselişinin ardından yaklaşık 60 yıldır birçok olayın kötüleştiğini hatta berbatlaştığını görmüş, ama yine de tek bir tesellisi var. o da 60 yılda kalitesi iyileşen rakılar.
boysan uzun zamandır aklına koyup da henüz istediği gibi gerçekleştiremediği bir konuya, demlenme konusuna, bu kitapta yeterince değiniyor.
sohbet tadında anlatımıyla, aydın boysan’dan birbirinden ilginç anlatımlar..
  1. istisnalarımız vardır elbet ama pek çoğumuz aydın boysan' ı okan bayülgen' in programında tanıdık. cebini doldurmanın yanında böyle küçük yararları da oldu demek ki omurgasızın. o programda aydın boysan' ın rakı üzerine anlattığı hikayeler hala youtubeda zevkle izlenir pek çok genç tarafından. aslında mimar kendisi ama o yaşta olup da iyi eğitim almış bir adam olunca ister istemez üstat oluyorsun pek çok konuda çünkü döneminde senden daha iyi eğitim alabilmiş hemen hemen hiç kimse yok. kitapla ilgili söyleyeceklerim kısa olduğundan başka konulara değiniyorum şu an ama çok da dağıtmayacağım konuyu. böyle bir ülkede aydın boysan' ın yaşında olup da iyi eğitim almış bir adam pek çok imkana sahip bir adam oluyor haliyle. aydın boysan da kitabından anladığım ve bir iki videosundan gördüğüm kadarıyla gerçekten hayattan keyif alan ve etrafındakilere de keyif veren bir adam, bir önceki cümlede bahsettiğim üzere bunun için pek çok da imkana sahip.
    kitabın adından anlaşılacağı üzere kitap alkol -özellikle rakı- üzerine hikayelerden, fıkralardan, anılardan oluşan, bir günde çok rahatlıkla okunup bitirilebilecek bir kitap. her yerde, her şartta okunabilen, insanı yormayan, belki bir iki hikaye hariç düşündürmeyen, sık sık tebessüm ettiren, bol bol alkole aşerdiren bir kitap olmuş. bir gezi kitabı sayılmaz elbette ama aydın boysan' ın gezdiği gördüğü yerlere ilişkin ufak anıları, anekdotları var kitapta ve bazıları fotoğraflarla da süslenmiş. ana temamız ise rakı, mezeler, demciler, mekanlar, dostlar ve bir de istanbul.

    tv' de çok keyifli ve güler yüzlü görünen aydın boysan' ı bir fuardaki imza gününde uzaktan görmüştüm. öyle tanışma merakı olan biri olmadığımdan ve o tanışmalar sırasındaki söylemleri, tavırları çoğu zaman çok sahte bulduğumdan yanına yaklaşmadım dolayısıyla 10 saniyelik bir izlenimle yorum yapmak çok doğru olmaz elbette ama huysuz ve soğuk duruyordu. belki de insanlar bunaltmıştır adamı. ama bu kitaptaki üslup tam olarak televizyon ekranındaki aydın boysan üslubu. samimi, sıcak ve konuşur gibi. rakıyı, içmeyi, muhabbeti seven insanlarsanız; dozunda içen, dozunda gülen, dozunda efkarlanan insanlarsanız seversiniz kitabı, ara sıra da elinize alır bazı yerleri tekrar tekrar okursunuz. hatta belki bir mesai bitiminde, kitabın etkisiyle, kendinizi karşı cinsle kesişmek için bir pub yerine, alkolün tadına varmak için bir birahaneye atarsınız, ^koltuk meyhanesi^ niyetine.