1. rus edebiyatının en önemli şairlerinden biridir.

  hakkında pek fazla söylenecek bir şey yok, yazdığı şiirler ile nasıl bir insan olduğunu hissedebiliyoruz.

  lakin hâlâ üzülüyorum, yazdığı şiirleri okuyunca. 25 -30 yıllık yaşantıyı intihar ile bitirmeye ne gerek vardı be yesenin.

  …ay öldü,
  mavileniyor pencerede tan.
  ah, sen, gece!
  ne diye, gece, her şeyi yıktın!
  ayaktayım, başımda silindir şapkam.
  yanımda yok kimse.
  yalnızım.
  ve kırık ayna.
 2. bence ölüm süsü verilmemiş, intihar etmiş. sezgilerim o yönde. yaşama dair o kapasiteyi, o duruşu, o kaçışı, o anlamsızlığın içindeki boğuşmalarını yansıttığı şiirlerinde gördüğüm ve anladığım kadarıyla kendisinin hayatına ve hayallerine son vermesi muhtemel.

  isadora duncan.. kendine özgü üslubuyla tabulara karşı gelen ve modern dansın temellerini atan güçlü bir kadın. abd'li bir modern dans ustası. 45 yaşında iken o zamanlar 26 yaşında olan yasenin ile evleniyor. isadora'ya bir şiir yazıyor:

  ''bu adam bir macerasever,
  ama pek yüksek
  ve seçkin markası.

  ince o, sevecen,
  ve üstelik şair,
  çok az da olsa
  çevik, atılgan gücü,
  kırkını geçkin bir kadını
  alımsız bir kız sayar
  ve sevgilisi…''

  ölüyor sonra yesenin. isadora da arabayla gezerken boynundaki kırmızı şalı arabanın tekerine dolanarak boynunu kırıyor, o da ölüyor. şalı meşhurdur, hiç çıkarmazmış zaten. isadora, en büyük yıkımını yesenin'den önceki evliliğinde çocuklarını araba kazasında kaybederek yaşıyor zaten. hani yesenin'in ölümü o kadar etkilemiyor kendisini. (acı öyle bir şey ki, belli bir zaman yaşandıktan sonra artık her şeye rağmen insanı kayıtsız bırakabiliyor)

  şiir'de gizli bir şeyler var; azbuçuk kendime dair. normalde şiir, basit cümlelere has, ve de ithamı bariz. oysa bakış açısı, içindeki çizimleri, çıkarımları ve de çağrışımları kişiden kişiye değişiyor. belki de bazı şeyler geçmişe dair seslerin, harflerin farklı yankısında gizli.