1. en az üç cinayeti benzer yöntemlerle ve aynı silahlarla işleyen kişi seri katildir.
  dünyada ve türkiyede çözülmesi en zor cinayetlerin failleridir. tutuklanan seri katiller üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda katillerin bir çok ortak yönü olduğu kanıtlanmıştır.

  seri katillerin kurbanlarını seçme biçimleri, ipucu bırakmamaları ve yaptıkları kusursuz cinayet planlarına bakarak zeka düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu saptanmıştır.

  seri katillerin bir diğer özelliği ise sadizm ve seksüel şiddettir. kurbanlarını seçtikten sonra onlarla zekice iletişim kurarlar ve onları rahatlıkla öldürebilecekleri bir yere götürürler.
  cinayetlerini kurbanlarına yaptıkları cinsel ağırlıklı işkenceden sonra gerçekleştirirler.

  kurbanlarını asla cinayet mahalinde bırakmazlar. cesedi işlek bir cadde karayolu, park vs. gibi kolayca bulunabilecek bir yere taşırlar. polisin hangi yöntemle cinayeti çözmeye çalıştıklarını bildiklerinden gelişmeleri medyada takip etmeye ve yeni gelişmelere göre yakalanmamanın çarelerini ararlar.

  seri katiller cinayetten sonra bir sakinleşme dönemine girer. buna “colling down” denir. bunun sebebi cinayetleri hafızalarında canlı tutmaktır.
  cinayetleri tek başlarına işlerler.
  kurbanlarının etini yiyenler ve ölü sevicilik yapanlarda olabilir.
  seri katiller çoğunlukla erkektir. çocukluklarında cinsel tacize uğramışlardır.
  doktor seri katillerde vardır. gücü elde tutma isteği ve kontrol etme arzusuyla cinayet işlerler. buna tanrı sendromu denir.

  seri katiller üç grupta incelenir.

  1- hükmedici seri katiller (power control)
  kurbanın ölümüne karar vererek cinsel tatmin duyarlar. kurbanı kontrol etmek, kurbana acizliğini hissettirmek ve ona her istediğini yapabilme duygusu onları tatmine ulaştırır.
  bu tip katiller genellikle cinayetlerini kurbanlarını boğma yoluyla işlerler.

  2- görevli seri katiller(mission)
  bu tip katiller bazı insanları dünyadan temizlemeyi kendilerine görev edinir. onlara göre o gruptaki insanlar yaşamamalıdır. hayat kadınları, yaşlılar, zenciler vs. öldürme şekilleri ya silahla ya da bıçakladır.

  3- şehvet delisi seri katiller (hedonistic)
  bu gruptaki katiller işlem süreç merkezli cinayetler işlerler. işkence yaparak süreci uzatırlar. kurbanın hemen ölmesine izin vermezler. bıçak ve kesici, delici aletler kullanırlar. işkence sürecinde bedenden parçalar keserler.
  yakalanması en zor olan katiller bu gruptandır. sürekli yer değiştirirler.
 2. belli bir konuda obsesyonlarının olması.