• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
sermaye imparatorluğu - ellen meiksins wood
2000'li yıllar boyunca yeni emperyalizm hakkında çok söylendi ve yazıldı; konunun bu yoğunlukta tartışılmasının nedeni abd'dir. abd, irak'a karşı yürüttüğü saldırıyı, "terörizme karşı savaş" ve "önleyici savunma politikası" gibi "makul" gerekçelere dayandırmıştı. ama sömürgeci fetihler ve doğrudan emperyal yönetim olmadığı zaman emperyalizmin anlamı ne olabilir ki?

ellen meiksins wood, bu kitapta, yeni emperyalizmi, arka plana eski roma'yı, ortaçağ avrupa'sını, müslüman arap dünyasını, ispanyol fetihlerini ve hollanda ticari impara-torluğunu alarak, eski biçimlerle karşılaştırıyor. kapitalist emperyalizmin başlangıcını irlanda'nın ingiliz egemenliğine dayandıran wood, bunun yayılmasını amerika ve hindistan'daki britanya imparatorluğunun
egemenliğini inceleyerek ortaya koyuyor. çoklu yerel devletler tarafından idare edilen küresel bir ekonomi biçimi olan bugünün kapitalist imparatorluğunun, sonu, amacı ve zamanı olmayan yeni, militarist bir savaş öğretisini nasıl doğurduğunu ortaya seriyor.

"muhteşem bir kitap."
-eric hobsbawm-

"emperyalizmin bugünkü aşamasının en tatmin edici anlatımı."
-robert brenner-
(kitap arkası)
  1. siyaset bilimi profesörü ellen meiksins wood'un bir solukta okunabilecek, kapitalist emperyalizmin analitik/tarihsel araştırmasıdır.

    abd emperyalizminin köklerinin kapitalizmin sistematik mantığında ve tarihsel gelişiminde arandığı ve bu doğrultuda güzel tespitler barındıran başarılı çalışma.
    ozee