1. sevilen birine karşı en içten şekilde yapılması gereken şey. hayatı boyunca ailesinin yanında olan ama hiçbir zaman hepsiyle bir arada olamayan benim için çok daha önemlidir. ya birinin işi çıkıyor ya biri okumaya gidiyor bir şekilde ayrı kalıyorsun. her vedada sarılmayı bıraktığın anda özlüyorsun. bazen haftalar bazen aylarca ayrı kalıyorsun. ister istemez "ya bu sonuncusuysa" diye düşünüyorsun. "ya bu onu sonuncu görüşümse"... memlekete her gidişimde anneanneme tekrar sarılabilmenin mutluluğunu yaşıyorum, annemin kalbinin hala atıyor olması huzur veriyor, babamın güven veren duruşu korkularımı azaltıyor, abim ablam kardeşliğin tarif edilemez duygusunu yaşatıyor, en yakın arkadaşım kan bağı olmadan kardeş gibi sevmenin kıymetini hissettiriyor. böyle kıymetli duygular hissettiren insanlara karşı olan hislerinizi gizlemeyin. sevginizi gösterin ki mutlu olsunlar. mutlu etmek dünyanın en güzel şeyidir unutmayın. hiçbir sebep yokken gidip annenize sarılın bir gün nasıl yüzünün güldüğünü göreceksiniz. babalarımızla dedelerimiz arasında hep bir mesafe olmuştur. gidin boynuna sarılın "babam benim be" diyin. belli etmeseler de dünyanın en mutlu insanı olurlar. varsa kardeşiniz onu hiçbir zaman üzmeyin. onlardan daha yakın arkadaşınız olamayacağını unutmayın. ne kadar bilseler de onlara karşı olan sevginizi gösterin. ayrı düşerseniz uzaktan uzağa pek kolay olmuyor. aynı havayı solumayı bile özlediğiniz günler oluyor.

  not: sevgi yumağı gibi durdum biliyorum ama artık kimse gitmesin istiyorum.
  jimi
 2. sevgi gösterildikce anlam bulur, ulvileşir. gösterilmesinden hem de en yalın, en güzelinden gösterilmesinden yanayım. "ben içten severim, göstermem" söylemlerine inanmıyorum. "sevsen gösterirdin zaten" diyesim gelir.

  nedir sevgiyi göstermek? 7/24 sevgi sözcükleri değildir. bazen bakıştır en içten, en pırıltılısından. bazen sarılmak en sıkısından, bazen gülümsemektir öylesine. bazen eylemsel olmaz bu gösterim bir yazı, bir resim, hissettiğin sevgiyi sunduğun her hangi bir şey.

  yeterki gösterilmek istenilsin gösterecek o kadar yol varki. üstelik hayat akıp giderken. bir gün göstermediğimiz için gittiklerinde ya da gösterilmediği için biz gittiğimizde, her şey için çok geç olmadan, geç kalmadan sunmalı en en güzelinden.
 3. seviyorsan göster kardeşim kasma kendini boşa gitmesin sevgini göster ki çoğalsın.
 4. bazı babalar için çok zordur. bazı babalar kendi babalarından öyle görmemiştir gösteremezler sevgilerini, iyi bir eğitim veriyor üstüne titriyor dolayısıyla ek bir sevgi göstermeye girmiyordur, sevgi göstermek zordur. bakışlarından anlarsın sevgisini. gösteremez ve bunda bir sorun da görmez o öyle görmüştür çünkü
 5. bir yerde bu konuyla ilgili özet birşey okuduğumu hatırlıyorum;
  " sevgi bize göstermek için verilmiştir, tüketmek için değil".
 6. sevgi görmenin ne olduğunu öğreten kişiden uzak olmak. sevgi acıtıyor.
 7. dokunmaktır kimi zaman, sarılmak. şaşırtmaktır bazen, heyecanlandırmak. o söylemeden anlamak, ağladığında bir omuz vermek belki koklamak. hissetmek... güzel konuşmak, içten geleni yüze vurmak..

  kimi zaman sevdiği bir yemeği yapmak uğruna mutfakta akşam etmek, kimi zamansa ilmek ilmek işlemek. kah bir şarkıda fısıldamak sevdayı kulağına kah bir dizede çizmek resmini.

  tüm bunları yapmak için önce koca bir yürek gerek elbet. sevgiyi görememiş nice insan yetişmiş ve yetişmeye devam ediyor. seni seviyorum derken bir çift göze sarılmak öncesinde ve sonra içten bir kucaklamayla hissetmek atan kalbin sesini çok zor olmamalı; sevgiye rağmen.