1. ispanya'nın neyi ile ünlü olduğunu henüz kendimce tespit edemediğim türkiye'nin eskişehir'i olarak adlandırabileceğimiz endülüs şehri.
  3 aylık eğitim programı kapsamında geldiğimiz bu şehire ait edindiğim izlenimlerimi ve tavsiyelerimi paylaşmayı planlıyorum.
  istanbul'dan direk aktarması olmadığı için ulaşımının 3 farklı seçeneği var gözüküyor. malaga üzerinden araba veya trenle, madrid üzeriden aktarma ile ve barcelona üzerinden aktarma ile ( tabi ki havadan ulaşımı kastediyorum). benim tercihim malaga üzerinden oldu, nitekim malaga ya bağlı marbesol araba kiralama şirketi ile bir aylık araba kiraları çok ucuz yaklaşık full kasko free gps free second driver özellikli bir fiat puntoyu 344 euro ya kiralanabilir. malaga'dan sevilla şehri yaklaşık 2 saat tutar.
  sevilla da http://www.sevilla5.com üzerinden rahatça aylık, haftalık ve günlük apartman kiralanabilinir. hercules de ideal apartmanların aylık kirası 600 euro civarı. tek sıkıntısı neredeyse merkezin her köşesi için söylüyorum; park yeri.
 2. türkiye'den en kolay malaga üzerinden gidebileceğiniz endülüs şehri. endülüsün başkentidir aynı zamanda. malaga'ya off seasonda 400-500 tl'ye gidiş dönüş bilet bulabilir oradan renfe'yi kullanarak ikibuçuk saat içinde sevilla'da olabilirsiniz.
  sevilla nispeten küçük bir yer olduğundan her yere yürüyerek gidebilirsiniz. ispanya'nın güneyi,ülkenin en ekonomik bölgesi olduğundan günlük 40 € civarına oda+kahvaltı ensuite konaklama alternatifleri bulabilirsiniz. buradan
  gelelim yapılacaklar listesine

  1. tapas
  ispanyolca meze anlamına gelen tapas'ın başkentine hoşgeldiniz. önünüze gelen ilk bara dalıp yiyebilirsiniz. menülerde 3 farklı şekilde göreceksiniz. tapas-medio ve racio. tapas genelde 100 gr ve civarından oluşan mezelere denir. medio,yarım porsiyon 180-280 gr arası değişir ve racio denilen tam porsiyon,bu da cinsine göre 400 gr ila 600 gr arası değişir.
  bir tapas bir kişiye rahatlıkla yetecek boyuttadır. gaza gelip bir porsiyon söylemeyin.
  tavsiye edeceğim tapaslar,andalucia,provolone,scamorza,roja,paella,mediterranean salad,paella.. diğerlerini de rahatlıkla deneyebilirsiniz.
  önereceğim barlar, bar alfalfa,la sacristia,casa tomate,bodega santa cruz

  2.kahve
  evet kahve. ama bahsedeceğimiz konu tat,lezzet, nefaset gibi şeyler değil. kahve isteme , nasıl mı? şöyle ki
  endülüste ve dolayısıyla ispanya'da kahve ciddi iştir," can i have a coffe pls" ile iş yürütemezsiniz. şimdi,
  süt kahveden biraz fazla ise - sombra
  üçte bir süt , üçte iki kahve ise - cafe con letche
  üçte bir kahve , üçte iki süt ise - nube
  süt ve kahve yarı yarıya ise - mitad
  süt miktarı çok az ise - manchado
  az sütlü espresso isterseniz (ki bu benim de favorimdir) ise bu cortado'dur.
  sadece kahve istiyorsanız bu da - solo'dur
  bunu tüm ispanya ve italya'da kullanabilirsiniz.

  3.flamenco
  sevilla aynı zamanda flamenconun da başkenti,bu nedenle bir çok yerde flamenco tabelalı yerler göreceksiniz. en overrated casa anselma,triana bölgesinde ve gece 12'de açılıyor. sahibi kadın anselma şarkı söylüyor,tam bir flamenco barı denebilir mi bilemiyorum. giriş ücretsiz ve tabii ki içki sipariş etmeniz bekleniyor.ancak şehir merkezinde konaklıyor iseniz 3-3,5 km bir yürüyüşü göze almanız veya taksi kullanmanız lazım zira casa anselma ve dolayısıyla triana betis nehrinin diğer tarafında
  altın kuleye yakın el arenal (38 €'dan başlayan fiyatlar var,bir içecek de dahil)
  eski şehir içindeki la carboneria (biraz daha mercado tarzı)
  museum del baile flamenco (20 € , bir saat sürüyor,gayet güzel)
  gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz

  4. gezme-tozma
  dünyanın en büyük 3.katedrali olan sevilla katedrali - giriş 9 €
  altın kule - 3,5 €
  alcazar sarayı ve bahçeleri - 9,5 €
  ramon sanchez pizjuan stadı - 12 €
  dünyanın en büyük ahşap yapısı metropol parasol - seyir terasına çıkış 3 €
  plaza de toros de la real maestranza (boğa arenası) - 8 €
  plaza de espana - (ispanya meydanı ) giriş ücretsiz
  la casa del pilatos - 10 €
  sevilla universitesi - ücretsiz (özelliği şu,carmen operasındaki "carmen"in tütün sardığı eski tütün fabrikasıdır,büyüktür,güzeldir,ücretsiz audioguide ile üniversite içinde özgürce gezip tarihini öğrenebilirsiniz)

  şehir zaten küçük,yürüyerek keşfedebilirsiniz. 3 tam gün yeterli olur.
  supersol ve dia'dan market alışverişi yapabilirsiniz,çikolata,günlük su,alkol vs
  parfüm ispanya genelinde ucuzdur,havalimanı falan kasmayın,uygun bulursanız alın
  ispanyadaki en büyük derbilerden biri olan endülüs derbisi bu kentte oynanır,o nedenle beğenmediğiniz betis'in stadı bile 50.000 kişiliktir.diyeceğim şu ki bir maça denk gelirseniz mutlaka değerlendirin.

  iyi gezmeler.