• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
Yazar erich fromm
sevme sanatı - erich fromm
hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.
oysa anlayan biri,
hem sever hem fark eder hem de görür...
bir şeyde ne kadar bilgi varsa,
o kadar büyük sevgi vardır...
bütün meyvelerin çileklerle aynı zamanda
olgunlaştığını zanneden biri,
üzümleri hiç tanımıyor demektir.
- paracelsus-
 1. tarihin belki de ilk modernist psikoterapisti erich fromm'un, "sevgi" kavramını irdelediği incecik kitabı. aslında sosyoloji eğitimi almış olan, psikanalize sonradan katılır. modern insanın sorunlarını çözümlemeye yönelik çalışmalar yapar. özellikle 20. yüzyılın batı kültürü için sevme sanatı bulunmaz bir nimet olur zira insanlar kendi boşlukları içinde kaybolmuştur.

  sevecen ve insancıl bir kitap sevme sanatı. her şeyin kurtuluşunun sevgide olduğunu söylüyor ve ekliyor: "sevmek, almak değil vermektir."
 2. sevgiyi ve insanın sevgiye yaklaşımını konu alan, öğrenim alanım sebebiyle orijinal dilinde okumuş olduğum kitap.

  açıksözlülüğü dengesiz ve karakteristik bozuklukları olan insanları biraz ruh bunalımlarına sokabiliyor, ancak gerek felsefi gerek de kişisel yaklaşımı işlediği konuya çok yakışan anlatım diliyle birlikte insanın sevgiye bakış açısını değiştirebilecek bir eser.

  başındaki alıntı harikadır;

  "hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez
  hiçbir şey yapamayan, hiçbir şey anlamaz"
 3. bir ders icin tavsiye edilen kitaplar icinde gorup okudugum kitap. incecik bir kitap olmasina ragmen; kisa surmedi okumam, anlamaya calismam, sorgulamam. karsi cikmak istedim sevginin birtakim kurallara bagli olarak uygulanmasina fakat fromm'un fikirleri cok yapmacik gelmedi bana. sevginin eksik kalan yanlarinin ona hastalikli bir yon verdigini soyler fromm. onsozunde uyardigi gibi sevme kilavuzu degildir bu kitap. sevgi ile ilgili ilginc bir incelemedir.
 4. diğer psikanilistlerin aksine ekonomi,tarih ve edebiyat alanındaki birikimleriyle toplumsal ruh bilimini yerinde tespitlerle ortaya koyan üstadın kaleminden çıkan güzide bir eser diğer kitapları: özgürlükten kaçış
  freud'un kişiliği ve etkileri
  mutalaka okunması gerekenlerdendir. sevme sanatı erich fromm'a başlamanız gereken kitaptır, bunu beğendiyseniz ilk etabı geçmişsinizdir.