1. hain bir arapçı kürt.
  2. 21 anayasasını yapıp emperyalizme kafa tutmuş anadolu halklarının ortak devletinin, cumhuriyeti kurduktan sonra aydınlanma yoluna gitmek için çareyi milliyetçilikte bularak ilk hatasını yapmasıyla giriştiği ilk etnik temizliğin sembolü olan kişidir. resmi tarih elbette onun satın alındığını yazacaktı, çünkü faşizm düşmana ihtiyaç duyar, milliyetçilik hainliğe, zayıf olan egemense zülme...

    geçtiğimiz yıllarda seyit rıza'nın yazdığı mektuplar ortaya çıktı, kanın durması için mustafa kemal'e neler yazdığını merak eden okur. çocukları mermi harcamamak için kütüklerle öldürmek hainliktir, mağaraya sığınan kadın ve çocukları gazla öldürmek de. bir konuyu siyasi olarak değerlendirirken bu ifadeleri kullanmak iğrenç ama saçmalayanlar başka bir halttan anlamıyorlar
  3. görüşme için çağırılıp tuzakla yakalanan ve idam edilen adamdır. son isteği oğlundan önce ölmektir ancak oğlu gözü önünde idam edilmiştir.mezarının yeri hala saklıdır.
    "ben sizin hilelerinizle başedemedim bu bana dert oldu. siz de bana boyun eğdiremediniz bu da size dert olsun." son sözleri bu olmuştur.
    hakkını, kültürünü, geçmişini savunduğunu için,devlete boyun eğmedi için katledilmiştir. evet dersim isyanı değildir, asıl olan dersim katliamıdır.