• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
şeytan etkisi - philip zimbardo
algısıyla rollerini içselleştirdiler. bundan sonra yaşananlar ise psikoloji tarihinde bir mihenk taşına dönüştü. stanford hapishane deneyi olarak bilinen bu çalışmanın mimarı prof. philip zimbardo, durumsal güçlere ve sosyal dinamiklere bağlı olarak insanların ansızın nasıl canavarlara dönüşebildiğini kanıtlamıştı.

daha da önemlisi, stanford hapishane deneyi'nin ortaya koyduğu bulgu- lar insanlık suçlarının bazı dinamiklerini açıklamaya yardımcı oldu. aynı şekilde bu deney, ruanda'daki katliamlardan irak savaşında abd askerlerinin özellikle ebu gureyb hapishanesi'ndeki insanlık dışı zulümlerine kadar tarihimizde kayıtlı ve ne yazık ki önlenemez bir şekilde devamı gelen insanlık suçlarını sosyal psikolojik yönden, yetkenin ve güç algısının insan tutum ve davranışlarına zararları açısından ele alınabilir bir analiz seviyesine taşıdı. 
"iyi" insanlara kötülük yaptıran şey nedir? philip zimbardo şeytan etkisi ile okuru bir yolculuğa çıkartıyor ve bu sorunun cevabını okurla birlikte bulmaya çalışıyor. 
filmleri çekilen, belgesellere konu olan, esinlenilerek romanlar yazılan stanford hapishane deneyi'ni ve genel anlamda "kötülüğün psikolojisini" ele alan şeytan etkisi'ni okurken insanların nasıl başkalaşım geçirdiklerine tanıklık edecek, sizin de aslında o insanlardan farklı olmadığınızı düşündükçe tedirgin olacaksınız.
(tanıtım bülteninden)
  1. sosyal bilimlere ilgi duyanlar için, bu kitap - eğer okumuşsanız - tarih alanında harari'nin sapiens'i neyse odur.

    meşhur hapishane deneyinin günlükleri ile başlayan kitap, benzeri deneyleri okurlara sunuyor ve bulunan sonuçları tarihteki ünlü işkence ve katliam olaylarıyla karşılaştırıyor.

    cevap aranan soru şu: kötülük her insanın kapılabileceği dış koşulların yarattığı bir şey mi? yoksa insan karakterinin bir parçası mı? herkes bir anda kötü olabilir mi?