• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar emre yılmaz
şeytanın fısıldadıkları - emre yılmaz
"gerçek mi?"
"gerçek mi?"
şimdiye kadar duyduğum en deli, en yürek titreten, en gönül karıştıran kahkahasını koyuverdi şeytan.

"ey insanoğlu sen,
her akşam şu dua ile yat en iyisi
"yar bana bir rüya',
ve her sabah yine aynı dua ile uyan"

ve birdenbire kesip alaycı kahkahalarını
gözlerini çevirdi yürğime, buz gibi bir sesle ekledi:
"en büyük uyuşturucu gerçekçiliktir."
 1. işlerini tasfiye etmiş ve ortadan kaybolmuş varlıklı bir adam olan emre yılmaz'ın başyapıtı. sadece iki kitap yazmış, ikincisi de genç bir işadamına.

  kitaptan birkaç alıntı;

  "bir tanrı en çok kendine inananlara değil kendine inanmayanlara muhtaçtır. onlar olmasa kendini tarif bile edemez. işte bu yüzden aklı başında her tanrı önce kendine inanmayanları yaratır. ve işte bu yüzden yeryüzünde bu kadar çok din ve her dinin bu kadar çok kafiri var."

  "içgüdülerimiz olmasa kimse kötü;
  çıkarlarımız olmasa kimse iyi olmazdı."

  "kötülük iyilikten her zaman daha dürüsttür. kötülüğün doğasıdır dürüstlük. kimse mahsusçuktan kötülük yapmaz. işte bu yüzden günahlarınız masumdur."

  "sosyetede, siyasette ve iş dünyasında gerçekten dürüst olmaya çabalamak, ayşecik rolünde porno film çevirmeye benzer."

  "nefrete sevgiden daha çok güvenirim,çünkü nefretin sahtesi olmaz."

  "yalanları çok çabuk farkedenler yalancılardır. bir işi, en iyi uygulayıcıları bilir. bu yüzden yalanları derhal sezenler pek masum sayılmamalılar. zarif bir şekilde aldanmayı bilmek ve yeri geldiğinde kanmak, hem daha üstün bir hüner hem de daha yüksek bir erdemdir."

  "yüksek sosyete, çıkmanın girmekten çok daha zor olduğu yegane kulüptür. bir kere düştünüz mü bu çukura, ne yapsanız sizi bu kulüpten atmazlar. rezaletler ve skandallar yerinizi daha da sağlamlaştırır. 'bir tek gizli kurtuluş yolu biliyorum', diye fısıldadı şeytan. 'içlerinde olmanıza rağmen tekrar içlerine girmeye çalışıyor gibi görünmek. hemen kapıya korlar adamı.'bu kılübün ihlali affedilmez yegane kuralı, 'asla ama asla müracaat etmemektir.'"

  "fakirliğe katlanmak daha kolay olmalı – bakıyorum milyonlarca insan her gün sabah yedi akşam yedi sessiz sedasız katlanıyor. zenginliğe katlanmak ise çok daha meşakkatlidir – haftada bir seans psikoterapi, iki seans aerobik ve yedi gram kokainle ancak ayakta durabiliyorlar."

  "toplama kampları ve gettolar tarihte sadece zenciler, yahudiler ve zenginler için kuruldu. bunların içinde en bahtsızları kendi kamplarını kendileri kurdukları için zenginlerdir.

  dünyanın en kısa felsefe tarihi

  m.ö.5. yüzyılda hakikat ____ bilmiyoruz
  m.s.8. yüzyılda hakikat ____ biliyoruz
  m.s.18. yüzyılda hakikat ___ bilebiliriz
  m.s.19. yüzyılda hakikat____ bilebilir miyiz?
  m.s.20. yüzyılda hakikat____ bilemeyiz
  m.s.21. yüzyılda hakikat____ bilmeli miyiz?


  "bilinenler ve bilinmeyenlerin toplamının bilinemezlerden az olduğuna ve hep olacağına inanıyorsanız, siz tanrı'ya inanıyorsunuz; bilinemezlere eşit olduğuna inanıyorsanız, siz bilime inanıyorsunuz.

  -ya eşit olduklarını biliyorsam?
  -o zaman siz tanrısınız."

  "şeytan kimseyi dürtmez. elinden tutar usulca ve kulağına eğilip bir şeyler fısıldar; önce gülümser, sonra gülersiniz.


  şeytan çapkındır.

  hayat ise durmaksızın tahrik eder.

  tahrikleri reddedenler sinir içinde, tahriklere dayananlar sıkıntı içinde, tahriklerden kaçanlar ise korku içinde yaşarlar.


  ya tahriklere kapılanlar?

  onlar mı? onlar iyi yaşarlar.


  "hayatımızın her kavşağında ya talih, ya kader ya da kısmet isminde bir orospuyla düzüşmüşüzdür. ve bu sıradan, ucuz ve rastlantısal düzüşlerimizi daha sonraları otobiyografimizde çabalarımızla gerçekleşen büyük zaferlerimiz olarak hatırlarız."