• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
şeytanın saati - fernando pessoa
çağdaş edebiyatın en kendine özgü kişiliklerinden fernando pessoa, ölümünden sonra üne erişen yazarlardan. 1935'te öldüğünde, sandığından binlerce sayfa metin çıkmış, çok geçmeden dünyanın en gizemli yazarlarından biri olmuştu. kendi adının yanı sıra, kendisinin farklı yanlarını yansıtan hayalî şair ve yazarların adlarıyla yazdığı yapıtlarıyla kısa zamanda birçok dile çevrilen pessoa'nın daha önce huzursuzluğun kitabı ve anarşist banker adlı kitaplarını yayınlamıştık.

şeytanın saati de, pessoa'nın ardında bıraktığı sandıktan çıkan metinlerden. bu kısa metin, yazarın önemli takıntılarının, büyü, mistisizm ve simya gibi hiç vazgeçmediği konuların bir panoramasını sunuyor nerdeyse. aslında, şeytanla girişilen bu diyalog, yazarın yapıtlarının belli başlı niteliklerini küçük ölçekte sunan bir bütün. alaycı, kuşkucu pessoa'nın gerçeği arama yolculuğunun bir parçası sayılabilecek düşsel bir diyalog.
 1. kısacık bir metin, ancak konu olarak ağır. başta önsöz benzeri bir açıklama olmasaydı anlamam daha da güçleşirdi diye düşünüyorum.

  bir de sanırım birazcık da olsa goethe - faust bilmek en azından konuya aşina olmak gerekiyor. oldukça fazla alıntı ve benzetme var.

  altı çizilesi yerler çok, aforizma diyeceğimiz cümlelerin yoğun olduğu bir kitap ancak alt çizerken asıl konu kaçırılabilir.

  tam olarak kavrayamadığımı düşünüyorum bu yüzden ileriki bir tarihte tekrar okuyacağım.