• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
sezar - adrian goldsworthy
dramatik ölümünden bu yana iki bin yıldan fazla süre geçtiği halde antik dünya denince adı akla ilk gelen kişi olan roma'nın ünlü komutanı ve yöneticisi gaius iulius caesar (mö 100-44), servetini yitirmiş kadim bir ailenin genç mensubu olarak toplum içine çıktığı ilk andan son gününe kadar kılığı, edası, tavrı, kıvrak zekâsı ve özgüveniyle ilgi çeken biriydi. togayı kimse onun gibi giymedi, saçlarını kimse onun gibi taramadı; kimse onun gibi yürüyüp onun gibi konuşmadı roma'da. şehrin en tekinsiz döneminde erken yaşta kamu hizmetine girip kişisel çekişmelerin, siyasi suikastların, mali skandalların, komploların arasından sıyrılarak en tepeye, konsüllüğe ulaşmasında, halk yığınları yararına politikaları kadar bu karizmasının da payı vardı. "roma'daki her kadının kocası" gibisinden ısrarlı yakıştırmalar, "kel zampara geliyor, karılarınızı saklayın romalılar" tarzı kaba espriler bile kişisel cazibesine ve siyasi kariyerine zarar veremedi.

asıl şanını ve zenginliğini, bir milyondan fazla insanı öldürüp bir o kadarını da esir aldığı galya'daki valiliği sırasında kazanan caesar, bundan sonra eski siyasi ortağı pompeius'la içsavaşa tutuştu. onu da yendiğinde, ülkesinin topraklarını genişletmiş, dört kez zafer alayı düzenleyip dört defa konsül olmuş, senato tarafından ömür boyu diktatörlük payesiyle ödüllendirilmiş, takvime bir ay ekleyip o aya kendi adını vermiş, döneminin başta gelen edebi eserleri arasında sayılan gallia savaşı adlı kitabını yazmış biri olarak roma'daki en zengin, güçlü ve etkili kişi haline geldi. bu şekilde hayatının zirvesine ulaşmışken cumhuriyeti yok edip krallığını ilan edeceğini düşünen bir grup cumhuriyetçinin düzenlediği suikast sonucu öldürüldü.

tarih, siyasi bir şahsiyet hakkındaki hükmünü verirken, çağdaşlarının ve sonraki kuşakların hayatını ne derece etkilediğinin yanı sıra hareketlerinin başkasında olmayan bir tılsımla yüklü olup olmadığına da bakar. antik roma'nın toplumsal hayatını gözümüzde başarıyla canlandıran uzman tarihçi ve yazar adrian goldsworthy'nin harika biyografisi, dünyada çok az insana bahsedilmiş bu özel büyüye caesar'ın da sahip olduğuna dair en güzel anlatımlardan birini oluşturuyor.
  1. önce roma'nın kuruluşundan caesar'a kadar olan çok kısa bir roma tarihi özeti ardından çok ama çok büyük bir kumandanın adeta 20 yıl öncesinden bahsediliyormuşçasına detaylı hayat hikayesinin olduğu iş bankası yayınlarından çıkma; sözlükçe, kısaltmalar, notlar, kaynakça ve dizin kısımları hariç 586 sayfadan oluşan kalın ciltli muhteşem biyografi kitabıdır. yazarın böylesine bir kitabı yazabilmek için ne kadar uğraş verdiğini, kaç bin sayfa kitap taraması yapması gerektiğini gördükçe insanın yazarlara olan hayranlığı artıyor. arşiv sistemi görece iyi olan osmanlı kayıtlarının bu kitapta okuyacağınız milattan önceki (ki arada yüzlerce yıl fark var) kayıtlarla kıyaslandığında yanında bakkal defteri gibi kaldığını görmek insanın ağzını açık bırakıyor (örn: üzerinden iki bin yıldan daha fazla geçmiş seçimlerde kimin ne kadar oy aldığı, rüşvet olarak neler verdiği, kürsüde insanlara hitap ederken hangi cümleleri kullandığı, ..vs) son bir bilgi: eğer sürekli kullanacağınız bir baş ucu yada referans kitabı olmayacaksa kalın ciltlisini almayın derim zira okuması pek kolay olmuyor.
    xama