1. kemal kılıçdaroğlu'nun parti grup toplantısındaki açıklaması:

  "Bütün emeklilere sesleniyorum, ağlayacağınıza sandığa gittiğinizde oy vereceksiniz. Bana "Kılıçdaroğlu SSK'yı batırdı" diyorlardı. 3 sosyal güvenlik kurumunun benim emekli olduğum tarihte açığı 2 milyar 341 milyon liraydı. Şimdiki açığı 21 milyar lirayı aşıyor. Ben Erdoğan ve Binali Yıldırım'a soruyorum bu rakam doğru mudur, yanlış mıdır? Sosyal Güvenlik Kurumu'nu kim batırdı? Benim zamanımda kadın 34 erkek 43 yaşında emekli oluyordu. Sayın Erdoğan beni duyacaksın, beni dinleyeceksin. Sen batırdın sen."

  kaynak

  moderasyon dilerse başlığı "vurdu gol oldu" şeklinde de değiştirebilir, her türlü kabulümdür :)
  mesut
 2. aslında teorik olarak sgk'nın açık vermesi makbuldür. ne alaka diyeceksiniz. sgk, emekli maaşı, sosyal yardım, ameliyat parası, iş göremezlik ödeneği vb. ödemeler yapmak için vardır. bir nevi kamu iktisadi teşekkülüdür. dolayısıyla bu kurum ne kadar çok açık verirse yani kasasındaki para ne kadar azalırsa hatta parası biter ve bütçeden ek kaynak aktarılırsa bu, sgk'nın işlevini ne kadar iyi yaptığını gösterir. çünkü sgk, kaynağını vatandaş için harcamak maksadı ile kurulmuş bir kurumdur. yahudi banker kuruluşu değildir ki parayı hiç harcamasın ve bünyesinde tutsun.

  ancak burada bir nüans farkı var. açık vermesi iyidir dedik lâkin sgk'nın bu açığı yani harcamaları kime, ne için, hangi zamanda, ne kadar ve kanuni gerekçelere uygun olarak mı yarattığı önemlidir. burada da sgk'nın ciddi manada incelenmesi, al gülüm - ver gülüm var mı yok mu varsa kime ne kadar var gibi konuların ispatlanarak gereğinin yapılması gerekir. yoksa bunları irdelemeden "kılışdar sgk'yi batırdı yeaaa" demek veya "yok ben batırmadım esas filanca batırdı" demek ampır ampır konuşmaktan başka bir şey değildir!