• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
shallow grave - danny boyle
"ingiltere'nin x kuşağı"na ait, oldukça farklı kişiliklere sahip üç genç olan gazeteci alex, doktor juliet ve muhasebeci david aynı evi paylaşmaktadır. kira paylarını azaltmak için dördüncü bir ev arkadaşı arayan üçlü pek çok adayı geri çevirdikten sonra "cool" mizacıyla dikkatlerini çeken hugo'da karar kılar. bir gün hugo'yu aşırı dozda uyuşturucudan ölmüş halde, yanında çok büyük miktarda para içeren bir valizle birlikte bulurlar...

kaynak; (filimadami.com)
 1. türkiye'de bilinen adıyla ''mezarını derin kaz'' 94 yapımı eksantrik film. danny boyle'nin ilk sinema filmi. öncesindeki çalışmaları tv projeleri...

  doksanların havasından, suyundan-mıdır bilinmez (pulp fiction, reservoir dogs, jackie brown, lock stock and two smoking barrels, trainspotting, fargo, miller's crossing) gibi nice güzel kara mizah filmler izledik. adını hatırlayamadığım daha nice film yazılabilir.

  ewan mcgregor, bu filmde de tıpkı trainspotting filminde olduğu gibi kurnaz bir karaktere hayat veriyor. onun dışında yönetmenin şu filmin girişinde görülülecektir, tıpkı tarantino ve guy ritchie gibi müzik seçimi harikuladedir.

  !---- spoiler ----!

  üç ev arkadaşı fakir ittifakını güçlendirmek maksadıyla hugo adındaki cool adamı evlerine alırlar. sabahında hugo'nun ceseti ile karşılaşırlar. hugo, ardında bir valiz dolusu para bırakır. fakir ittifakı yerini zengin olma savaşlarına bırakacaktır. üçlünün en mülayimi muhasebeci david stephens'in dönüşümü inanılmazdır. arıza bir karakter haline gelir. cinayetler ve gömme konusunda uzmanlaşır. david karakterini canlandıran (christopher eccleston) harika iş çıkarmış diyebilirim.

  !---- spoiler ----!

  vicdani sorgulamalar, cinayetler, psikolojik açmazlar, karakter dönüşümleri, arkadaşlık bağları derken filmin nasıl bittiği anlaşılmaz. ilk uzun metrajlı filmiyle başarıyı yakalayan danny boyle, ardından çıtayı yükseltip trainspotting gibi bir filme imza atar.