1. ilk kez 2002 yılında ortaya çıkan shazam o zamanın teknolojisi ile müzik bulabilmek için kullanıcılarına "2580" numaralarını çevirip telefonu bilgisi istenilen müziğe yakın tutmaları isteniyordu ve daha sonra şarkı ve sanatçı adı telefona (bkz: sms) yolu ile geliyordu.

    uzun süre bu akımı devam ettiren shazam 2008 yılında kurulan apple uygulama mağazası'nda ilk yer alan uygulamalardan biri olmuştu.

    3 yıl müzik tanımlama aracı olarak kullanılan shazam 2011 yılında müziklere ek olarak birçok televizyon ve reklam şirketi ile anlaşarak onlarında shazamlanmasına birçok teklifin ve bilginin uygulama yolu ile ulaşılmasına olanak vermişti.

    birçok iyi yatırım alan ve dünyanın 7 farklı yerinde şirketi bulunan shazam şuanda aktif olarak (bkz: android) (bkz: apple) (bkz: windows) vb. kanallarda en iyi müzik tanımlama aracı olarak hizmet vermektedir.
  2. şu sıralar tv deki oreo reklamını shazam dan dinletince migrostan alınabilecek 1 paket oreo hediye ediyor,meraklısına...
  3. kesinlikle içinde bulunduğumuz yüzyılın en iyi uygulamalarından. ne demek ismini bilmediğin müziği 10 saniye tuttuğunda müziği bulmanı sağlayacak. hala sistematiğini kavrayamadığım nasıl geliştirdilerse helal olsun dediğim teknolojinin seste über gelişip yönlenen örneklerindendir.

    not: bu uygulamadan sonra yakında yanımıza oturan tanımadığımız insanın bize kim olduğunu gösterebilecek bir uygulama çıkarsa şaşırmamak lazım. bakarsın ses tonlarını kullanarak yaparlar youser kardeş