• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.37)
sherlock
bbc one kanalından yeni bir mini seri dizisi: sherlock!geçtiğimiz sene sinemada büyük beğeni bulan sherlock holmes mini dizi olarak bbc one’da yeniden hayat buluyor. sherlock holmes’ü benedict cumberbatch ve sadık yardımcı olan dr. watson’ı ise martin freeman canlandırıcak. kadronun devamında bayan hudson’ı una stubbs, müfettiş lestrade’ı rupert graves ve molly hooper’ı louise brealey rolünde karşımıza çıkacak.
 1. sir arthur conan doyle romanlarından günümüze uyarlanan ingiliz yapımı muhteşem dizi. eminim buralarda çokça hayranı vardır.
  tes
 2. sir doyle'un kitaplarının hollywood uyarlamalarına on basan, ingiliz versiyonudur. ingilizler son yıllarda dizi çekme olayında nasıl aşmış olduklarını göstermeye başladılar. (utopia, black mirror, house of saddam, the prisoner, prey)

  özellikle hollywood'un o aşırı efektlerinin karşısına, doyle'un kitaplarındaki ve ingiltere'deki o gri havayı katan bbc, işin içine benedict cumberbatch ve martin freeman'ı da katarak ortaya tam bir şaheser çıkarmıştır.

  ingilizler sherlock'u az çekerler ama öz çekerler. koca bir yıl beklersiniz, pat pat pat arka arkaya çıkar bölümler ne ara izlediniz, ne ara bitti anlamazsınız. ta ki son bölümün soh sahnesi bitene kadar ağzınız açık şekilde izlersiniz.

  ayrıca sherlock, ambians olarak da amerikan versiyonlarına fersah fersah fark atar. sherlock holmes'un kişilik özellikleri son derece derinlemesine ve çarpıcı bir şekilde işlenmiştir. içinize siner dizi kısacası.

  muhakkak izleyin ve izletin.

  ayrıca dizinin bu kadar başarılı olmasının arkasında olan diğer iki isimi belirtmeden geçmek haksızlık olur;

  mark gatiss (dizi ismi ile mycroft holmes -sherlock'un abisi- dizinin 2 yaratıcısından biri)
  ve
  steven moffat (doctor who'nun arkasındaki adamlardandır - dizinin 2 yaratıcısından diğeri)
 3. yeni sezonlarını torunlarınızla izlemeniz için her şeyi yapan prodüktör(ler)e sahip, ayrıntılı, sürükleyici dizi.
 4. resmen insana sabretmeyi öğreten dizi.

  hikayenin tüm detayları, efektleri ince ince işlenir, belki de bundandır ki bir bölümü film uzunluğundadır ve her sezona sadece 3 bölüm koyarlar. sezonlar da her yıl geleneksel olarak başlamadığından bekler durursun artık 1,5-2 yıl. ama değer tabi o kadar beklediğine ne ara üç bölümü izledin anlamazsın bile.

  itiraf ediyorum şahsen izlerken ilk önce anlamak için ardından da keyif için izliyorum. takip etmeye çalışırken atladığım çok yer oluyor ne yapayım.

  neyse ki yılbaşına az kaldı. (*:yok öyle bir şey)
 5. sol framede görünce herkes gibi benide heyecana boğan dizi.
 6. direkt favori dizim demek istemiyorum baska dizilere haksizlik olmasin diye ama galiba favori dizim.
  inanilmaz zevk aliyorum izlerken. bir bucuk saat boyunca bir dakika dahi baska sey düsünmeden soluksuz izliyorum.

  sir arthur conan doyle oldukça basarili bir yazar. zeki gizemler, oldukça ilgi çekici karakterler yaratmis biri. yapimcilar çok iyi bir baz alarak ise basliyorlar zaten.
  bunu üstüne harika bir benedict cumberbatch&martin freeman performansi izliyoruz, özene bezene hazirlanan bölümler, ince mizah, detaylar, doyurucu bölümler... iki sezon arasi bu kadar beklememiz de herhalde bu diziye istegi arttiriyor. biktirmiyor, kabak tadi vermiyor, efsane olarak anilmak için herseye sahip. yillar boyu, ince ince islenmis bir iran halisi gibi.

  o kadar çok begeniyorum ki, herkes izlesin, herkes begensin istiyorum. ama bir seyi böyle abarta abarta anlatinca da, insalarda hayal kirikligi yaratmasindan korkuyorum. bu yüzdendir ki, bu diziyi her tavsiye ettigimde kendimi acayip tutup : "fena degil, izle bence..."gibi cümleler kurup kasim kasim kasiliyorum. oysa ki tek istegim insanlarin bir an önce izleyip benimle birlikte "sherlock ne süper dizi demiiiii" demesi*

  ve tabii ki, gelsin 2016, bitsin bu hasret :(
 7. başlığın en acılı entry'si olacak belki de ama üzülerek söylüyorum ki sherlock 2017'ye ertelendi :((((((((((((((((((((8
 8. ertelenmesi degil ertelenmemesinin haber değeri taşıdığı dizidir. seviyoruz diye bu kadar da yapılmaz ki.
 9. aynı zamanda doctor who'nun baş yazarlığını yapan steven moffat tarafından yazılan sherlock holmes'un günümüze uyarlanmış hali. bir sezonda 3 bölümü vardır fakat sinema filmi kalitesindedir.