1. ilkokulu nişantaşı’ndaki english highschool’da okudu. 1939’da robert kolej’e kaydoldu, 1945’te mezun oldu. kolejdeki öğreniminin ardından istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi’nde bir yıl türkoloji bölümünde okudu, daha sonra hukuk öğrenimine yöneldi ve üniversiteyi 1949’da tamamladı. askerliğinin ardından 1952-1953 senelerinde adalet bakanlığı’nda staj yaptı ve pınarhisar ilçesine sorgu hakimi olarak atandı. doktora öğrenimi için paris’e gittiyse de 1960 ihtilali üzerine doktorasını tamamlayamadan yurda geri çağrıldı. yurda dönüşünde istanbul cumhuriyet savcı yardımcısı olarak görevlendirildi. 1961-1962 arasında bu görevde kaldıktan sonra küçük bir sahil kasabasında savcılık talebinde bulundu. finike’de görev yaptı. savcılık görevini 1967-1970 yıllarında koyulhisar’da sürdürdü. bu dönemde özellikle akşam gazetesi’nde yayımlanan ve komünist fikirler içeren yazıları 6 ay hapis cezası almasına neden oldu, ardından kemah’ta görevlendirildi ve daha sonra hakimler ve savcılar yüksek kurulu kararıyla politika ile uğraşması nedeniyle meslekten uzaklaştırıldı.

    1970-71 yıllarında trt dış yayınlar müdürlüğü’nde mütercim olarak çalıştı. 12 mart döneminde tutuklanmasının ardından trt’deki görevine son verildi. bu tarihten sonra tamamen çeviri işleri ile uğraştı. marks literatürü ve briçle ilgili kitaplar ağırlıklı olmak üzere 50 kitap çevirisi yayınlandı. daha önce iki evlilik gerçekleştirmiş olan şiar yalçın, 1967’den 1983’teki ölümüne kadar, yazar izzet melih devrim’in kızı olan remide hanım ile birlikte yaşadı. hiç çocuğu olmadı.

    şiar yalçın, ankara’da akciğer ve böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü başkent hastanesi’nde 17 ekim 2010’da hayatını kaybetti. kocatepe camii’ndeki cenaze töreninin ardından cebeci asri mezarlığı’nda toprağa verildi. *

    şiar yalçın'ın türk briç dünyasına olan katkısı yadsınamaz derecede büyüktür. gazeteciliğinin yanında briç tutkusu ve türkçe'ye olan hassasiyeti onu unutulmayacak kılan yegane değerlerdir.