1. sid meier adındaki strateji oyunları dahisinin 2004 yılında firaxis firması tarafından geliştirdiği, atari tarafından dağıtımı yapılan oyundur. oyunun ilk versiyonu 1987 yılında amiga 500 ve pc-dos platformlarında piyasaya çıkartılmış olup dönemin grafiklerinde piksel yoksunluğuna rağmen gayet oynanabilirdi.
  konumuz 2004 yılındaki versiyonu.

  oyunumuz 17. yüzyıl içerisinde karayipler'de geçmektedir. oyundaki karakterimiz henüz küçükken ailesi markiz montalban tarafından kaçırılmıştır (yeterince sıradan bir aileyken neden markiz tarafından kaçırıldığı ve hepsinin sağa sola dağıtıldığı muamma.sonuçta çok masraflı bir iş), kahramanımız kaçmış ve gemilerde çalışmaya başlamıştır. bir gün kendisine kötü davranan kaptana karşı isyan çıkarmış ve gemiyi ele geçirerek karayip sularında serbest takılmaya başlamıştır. hikaye, kahramanımızın ailesini bulup şeytani markiz montalban'ı ekarte etme üzerine geçiyor.

  o dönem karayipler'de sömürgeleri bulunan ingiltere, fransa,hollanda ve ispanya devletlerinden birinin bayrağını çekip hizmetine giriyorsunuz. fakat bu devletlere bağlılığınız pamuk ipliğina bağlı olduğu için gidip o devletin ticaret gemilerine de saldırabiliyorsunuz.
  hangi ülkenin gemilerine daha çok saldırırsanız başınıza konan ödül artıyor, buna paralel olarak o ülkeye düşman olanların da dostluğunu kazanıyorsunuz. örneğin ingiliz gemilerine saldırıkça ingiliz limanlarına giremiyorsunuz ya da girmek için savaşmanız gerekiyorsa, ona düşman olan ispanyolların güvenini kazanıyorsunuz.

  ele geçirdiğiniz yelkenli gemilerin limanlarda bakımını yapıp statüsünü yükseltebiliyorsunuz. örneğin sağlam karina, omurga, daha iyi yelken bezleri, daha sağlam toplar vs gibi yükseltebilirsiniz.

  limanlardaki tavernalarda yanınıza gemici alabilirsiniz, birden fazla gemiye komuta ettiğinizde ne kadar gemici varsa savaşları da o kadar kolay kazanabiliyorsunuz. tavernalardaki barmen, orada çalışan hatunlar ve kenarda duran gizemli adamdan bilgi almanınz önemli. bazen askerlerin maaşını taşıyan bir geminin rotasını söylüyorlar bazen de markiz'in yaveri baron raymond'un yerini söyleyerek ailenizle ilgili ipucu veriyorlar.
  bazen de başka bir korsanın gizli hazinesinin haritasının bir parçasını iyi fiyata satıyorlar.

  aynı zamanda uğrak yaptığınız limanlardaki tüccarlara ele geçirdiğiniz ganimetleri satabiliyorsunuz. limanların her birinde fiyatlar değişebiliyor. buradan satın alıp öteki tarafta da satıp kar edebilirsiniz ama denizdeyken ele geçiren korsan olarak bunlarla uğraşmaya gerek yok. gemiyi ele geçirip ucuz pahalı demeden elinizdekileri satıyorsunuz.

  her limanı yöneten bir vali mevcut, ona uğradığınızda eğer dost ülkeninse sizi baloya davet edip kızıyla dans ettiriyor. eğer iyi dans ederseniz valinin kızını kendinize aşık edip bir çok haber öğrenebiliyorsunuz. (örneğin ailenizi kaçıran markiz'in nerede olduğunu bilen birilerini haber veriyor gibi. o yüzden gereksiz bulmayıp mecburen düzgün dans edip kur yapmalısınız)

  aynı gemicilerle çok uzun zaman seferler yaptığınızda bir süre sonra gemiciler "eehhh yeter artık bu kadar zamandır denizdeyiz, ganimeti paylaşalım" diyorlar. unutmayın bir korsan kaptanı olarak sorumluluğunuzun en önemli kısmı gemicileri memnun etmekten geçiyor. eğer uzun bir süre herhangi bir ganimet ele geçirmezseniz gemiciler isyan edip sizi basit bir adaya bırakıp terk edebilirler.

  denizde seyir esnasında diğer gemilere saldırdığınızda önce bir deniz savaşı yapıyorsunuz. bu savaşlar esnasında rüzgarı arkanıza almak çok önemli. ters esen rüzgarda denizin ortasında hareketsiz bir hedef olarak kalabilir ve diğer geminin sizi batırmasına neden olabilirsiniz. zaten karayipler'de gelende doğudan esen bir ticaret rüzgarı hakim (bunu oyuna da yansıtmışlar), diğer korsan gemileri dışında size direk saldıran pek gemi olmuyor. ancak herhangi bir ülkenin canına tak ettirecek kadar yağma yapmadıysanız kimse peşinize düşmüyor.
  savaş esnasında diğer gemiye bordaladığınızda, kılıç kılıca çarpışma başlıyor. kılıç dövüşü 3 değişik saldırı ve 3 farklı savunma manevraları içeriyor. bunlara zamanla hakim olduğunuzda kazanamayacağınız dövüş yok.
  saldırı yapılmadan önce dikkat edilecek tek şey karşıdaki gemide bulunan adam sayısı. eğer siz 30 kişi karşınızdaki de 200 kişiyse kılıç dövüşünü kazanacak zamanınız kalmıyor ve teslim oluyorsunuz.

  özetle, tüm aileyi kurtarmaya çalışıyorsunuz. bazen ömrünüz buna yetmiyor ve emekli olmak zorunda kalıyorsunuz. uzun süre oynadıktan sonra biraz tekrara girebiliyor ama bu kadarına gelene kadar çok zaman geçmesi lazım. gamespot derecesi 9,2/10
  sid meier her zamanki gibi harika iş çıkarmış