1. 6 haziran 1869 tarihinde helferich siegfried richard wagner, muhteşem wagner'in ve franz liszt'in kızı olan cosima'nın çocukları olarak tribschen'da, isviçre'de dünyaya geldi. lakabı fidi idi. büyükbabasından armoni dersleri aldı.

  ilk eserlerini bestelediğinde on üç yaşında olduğu düşünülüyor. 1889'da liseden mezun olunca babasının öğrencisi olan engelbert humperdinck, genç siegfried'i müzik alanında eğitmeye başladı; ama siegfried mimar olmak istiyordu ve berlin ve karlsruhe'da mimarlık okudu.

  1892'de bestekar arkadaşı clement harris'le birlikte asya'ya seyahat etti. bu seyahat esnasında mimar olmaktan vazgeçti ve kendini müziğe adamaya karar verdi. bir iddiaya göre onun içindeki eşcinsel dürtüleri uyandıran da harris'tir.

  asya'ya giderken gemide, belgelenmiş ilk eseri olan sehnsucht adlı senfonik şiirini, schiller'in aynı adlı şiirinden ilhamla yazdı. 6 haziran 1895'te bizzat onun yöneteceği bu eser, ilk temsil gününe dek tamamen bitmemişti.

  babasından daha çok opera besteledi. bayreuth festivali'nin yöneticisi oydu. biseksüeldi, fakat annesi, wagner hanedanı'nın devam etmesi için evlenmeye zorluyordu siegfried'i, o her ne kadar dirense de. almanya'daki birçok hatırı sayılır şahsın eşcinselliklerinin kamuoyuna yansıtıldığı harden-eulenburg vakası'ndan sonra üzerindeki baskı daha da arttı. 45 yaşındaki siegfried'i ailesi, alelacele, 17 yaşındaki ingiliz bir kızla, winifred klindworth ile 1915 yılında evlendirdiler.

  wieland, friedlinde, wolfgang ve verena adlı dört çocuğu olsa da siegfried erkeklerle birlikte olmayı sürdürdü.

  1930'da, bayreuth'ta öldü.