• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
sıfır bir
türkiye'nin en iddialı, en gerçek, en sert internet dizisi sıfır bir ''bir zamanlar adana'da''.
 1. ''bir zamanlar adana'' adında internet dizisi çeken bir youtube kanalı, adana da çekimleri olan dizi kentin, en tehlikeli mahallelerinden biri olan hürriyet mahallesinde geçen olayları anlatmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  türkiye'nin en iddialı, en gerçek, en sert internet dizisi sıfır bir ''bir zamanlar adana'da''

  !---- spoiler ----!

  açıkçası çok beğendiğim bir dizi oldu. fragmanları ve izlediğim iki bölümüyle, bu internet dizileri maddi imkanlar olarak kısıtlı çekilir ama ona rağmen ulusal kanalda yayınlanan dizilerden daha kaliteli bir yapım diyebilirim.

  edit: imla
 2. tarzını, temasını, konusunu sevmesem ve açıkça söylemem gerekirse "ayak takımı"na hitap ettiğini düşünsem de, oyunculuk ve prodüksiyon kalitesine saygı duyduğum yapım.
 3. adana'da doğup büyümüş birisi olarak diyorum ki bu dizi olmuş emeği geçenlere helal olsun. benim dahi giremeyeceğim sokaklarda bu denli kaliteli dizi çekmek herkesin harcı değil. oyunculuk desen beklediğimden kat ve kat güzel insan izlerken bitmesin diye iç geçiriyor.

  güney adana'nın en varoş semtlerinde geçen bir hayatta kalma mücadelesi. insanı sarsan diyaloglar ve daha fazlası için bu dizeye bir şans verin.
  (bkz: adana)
 4. ilk bölümüyle dikkatimi çeken diğer bölümleriyle de üzen dizi. çok umut verici başlamıştı gerçekten.

  !---- spoiler ----!

  az biraz parayla yolunu bulan 3-5 hırsız iken sosyal kahraman şirketine dönüşmeleri, örnek insan olarak lanse edilmeleri tezat yaratmış. öte yandan post prodüksiyonda ilk bölümden sonra yerlerde. görüntü kalitesi -gereksiz blur/bulanıklaştırma- ses kalitesi -sesin arka planda kalması- vs. çok dikkat çekiyor. bölümler süre olarak uzatıldı. buna bağlı olarak gereksiz sahnelerde fazlalaştı. hikaye aşırı hızlı ilerliyor. hele ikinci bölüm "biz sizi vurduk, siz bizi vurdunuz sonra biz yine sizi vurduk" minvalinde. her bölümde yeni tanıdığımız bir kötü karakter bölüm sonunda ölüyordu son bölümlere kadar. eğlenceli bir serseri dizisi beklerken cs go da ki çatışma videolarının birleşimine döndü dizi.

  !---- spoiler ----!

  keşke süresi 15 dakika kalsaydı da 15 dakika da yaşatabileceği bütün duyguları yaşatsaydı dediğim.
 5. scarface 'i hatırlattı bana.
  film;
  adım adım yükselmeyi ve bağlılığı anlatan, ölmemek için bir yere ait olmak ve seçim yapmak fikrinin kaçınılmaz olduğunu gösteren, karanlık ilişkilerin içinde ayakta kalmak için etik kurallar çerçevesinde savaşan bir grup adamın isteseler de beladan uzak duramamalarının hazin hikayesi...

  güzel ve imkana ihtiyacı olan bir yapım.
  başarılar.

  not: cio' da da tam bir paul walker havası da yok değil hani.
 6. cio baba adamdır!
 7. deli yürek'ten başka hiçbir mafya dizisini birkaç dakika bile olsa izlememiş bana 10 bölümünü üst üste izleten mini türk dizisi.

  ilk sezondan sonra bozulan kurgudan, kötü adam sirkülasyonunun gerçekdışılaşmasından, oyunculukların yerlere inmesinden bahsedenler olmuş. katılmıyorum. bütün televizyon kanallarında haftanın her günü, 4-5 saat boyunca yayınlanan dizileri türk halkının büyük çoğunluğu izliyor. bu dizilerin büyük kısmını da ya ağa dizileri ya da mafya dizileri oluşturuyor zaten. onların hiçbirinde bu denli ortalama civarında seyreden oyunculuk yok. senaryo ve kurgu zaten yerlerde. kötü adam kısmı ise kategori dışı adeta. eğer eleştirecekseniz, diğer kamyonla para saçılarak yapımı hazırlanmış berbat dizilerle karşılaştırıp öyle eleştirin.

  ne sahiplendim, di' mi? aslında kurgusunu yer yer kocaman boşluklarla dolu buldum ben. kötü adam seçiminde ise, yönetmen kadri beran taşkın ve cio'yu canlandıran cihangir ceyhan'ın bu projeyi 5 yıldır hazırlamakta olduklarını öğrendikten sonra, hiçbir olumsuz eleştiride bulunamadım. aşağıya bir link bırakacağım. ilk sezondan sonra hem kamera önündeki oyuncularla hem de kamera arkası ekipten birkaç kişiyle röportaj yapmışlar. 15 dakika kadar sürüyor video. diziyi izlemiş olsanız da, olmasanız da bence bakın bi'.

  kendi kendilerine röportaj

  3. sezon için büyük şirketlerin biriyle anlaşmaya çalıştıklarını okudum birkaç yerde. ayrıca kadri beran taşkın'ın da söylediği gibi film olarak da çekmek istiyorlarmış. sanırım ya film için bekletiyorlar 3. sezonu ya da filmi tamamlamaya çalışıyorlar.

  eğer izlemediyseniz, büyük beklentiler içine girmemeniz şart. benim dizilere bakışım hep olumsuzdu, halâ olumsuz. adamlar çıkıp para karşılığı olmayan bir iş yapıyorlar, sırf bu proje için adana'da oyuncu arayışına girip gerçek polisin setlerini basacağı kadar gerçekçi çekimler yapıyorlar. üzerine olumsuz bir şey söyleyemiyorum. cihangir ceyhan'ın linkteki röportajda söylediği sözle bitireyim:

  "neden bizi sevdiler? biz de anlamadık başlarda. sonra üzerine düşününce, anlattıklarımızı izleyenlerin hikayenin içinde olduğunu gördük. aynı olaylar eşine dostuna, kardeşine, üst kat komşusuna bir sokak aşağıda olmuş insanlar bizi izliyor ve seviyor."